15 zawodów przyszłości

15
zawodów przyszłości

Autor: Masza Smietanina, Dominika Sędzikowska

Kiedy myślimy o przyszłości, od razu wyobrażamy sobie latające samochody i roboty, które wypełniły nasz świat. „Oczywiście”, powiecie, „to właśnie widzimy w każdym filmie o przyszłości!”. Wystarczy się rozejrzeć, młodzi ludzie mkną przez chodniki na deskorolkach elektrycznych, samochody elektryczne na autopilocie szukają miejsca do zaparkowania, a ktoś przygotowuje się do lotu turystycznego w kosmos. Tak więc, przyszłość jest tutaj, a co nas jeszcze czeka…

Świat zmienia się tak szybko, że czasami trudno za nim nadążyć. W dzisiejszych czasach ważnym jest, żeby podążać za innowacjami, a nawet żeby być o krok do przodu. Dowiedzmy się kim może być osoba w przyszłości i czym będzie się zajmować.

6 najważniejszych umiejętności w przyszłości

 

 • Kreatywność / Creativity
  Ta zdolność jest potrzebna już teraz w każdej profesji, będzie też niezbędna w przyszłości. Aby udowadniać swoje kompetencje, należy stale robić coś nowego, a z czasem jest to coraz trudniejsze.
   
 • Krytyczne myślenie / Critical Thinking
  Należy rozwinąć tę umiejętność, aby móc rozwiązywać złożone problemy, analizować i szukać nowe sposoby rozwoju. Wszyscy mamy jednakowy dostęp do Internetu i informacji, ale nie wszyscy wykorzystują te możliwości w odpowiedni sposób.
   
 • Praca zespołowa / Cooperation
  Dlaczego to takie ważne? Ponieważ jedna osoba nie jest w stanie panować nad wszystkim, nawet jeśli wszystko będzie zautomatyzowane. A także dlatego, że odpowiedzialne stanowiska wiążą się z dużym stresem, a pracę można trochę ułatwić dzięki przyjaznym relacjom z kolegami.
   
 • Rozwiązywanie problemów / Problem Solving
  To nie brzmi jak konkretna umiejętność, prawda? Jednak nie każdy jest w stanie odpowiednio wybadać sytuację, słuchać innych i podejmować odważne decyzje.
   
 • Wiedza interdyscyplinarna / Interdisciplinary Knowledge
  Nie wystarczy być specjalistą tylko w jednej dziedzinie. Aby osiągnąć sukces, musicie być wszechstronni.
   
 • Zgodnie z naturą / Harmony with Nature
  Z uwagi na problemy związane ze środowiskiem i naszą planetą, musimy się nauczyć żyć z szacunkiem do natury. Takie podejście będzie wszędzie mile widziane.

 

Teraz porozmawiajmy o konkretnych zawodach. Kim są pracownicy przyszłości?

15 zawodów przyszłości

 

 1. Inżynier środowiska / Trash Engineer

 

Populacja rośnie, a wraz z nią ilość śmieci. Dlatego ludzie, tacy jak inżynier środowiska, muszą zajmować się zbieraniem i przetwarzaniem odpadów. Jeśli chcecie się przysłużyć światu i dużo zarabiać, wybierzcie tę drogę.

 1. Chirurg IT / IT Surgeon

Praca w medycynie jest bardzo fajna, ale ktoś musi sobie z tym wszystkim poradzić i zarządzać całym procesem.

 1. Twórca organów / Organ Creator

Może Wam się wydawać to nierealistyczne, ale naukowcy z MIT (Massachusetts Institute of Technology) już rozpoczęli eksperymenty w tym zakresie. Młodzi chemicy i biolodzy, to jest szansa dla Was.

 1. Cyberbezpieczeństwo / Cybersecurity

Ponieważ w internecie przechowujemy coraz więcej danych, ludzie muszą to kontrolować: chronić dane osobowe i zapobiegać cyberatakom. Jeśli pracujecie z komputerami i jesteście za sprawiedliwością, ten zawód może być dla Was.

 1. Programista / Developer

Twórcy oprogramowania, gier, stron internetowych i inne zawody związane z technologią komputerową są bardzo popularne i takie osoby będą poszukiwane w przyszłości.

 1. Twórca sztucznej inteligencji / Artificial Intelligence Developer

Ten programista zasługuje na wyróżnienie, ponieważ wydaje się najbardziej nieprawdopodobny. Sztuczna inteligencja jest używana już teraz, lecz żeby stworzyć taką jak The Avenger Altron, trzeba jeszcze popracować. Zawód jest niezwykle trudny, ale niezwykle interesujący. Już jest czas na to, aby zmieniać świat!

 1. Operator dronu / Drone Operator

Ten zawód udowadnia, że nie zawsze musimy kochać swoją pracę. Wiele z nich wymaga zarządzania. Dlatego jeśli Wam powiedziano, że dron nie jest potrzebny, powiedzcie, że przygotowujecie się do zawodu przyszłości.

 1. Twórca kontentu / Content Creator

Fotografowie, kamerzyści, autorzy tekstów. Te kreatywne zawody są niezastąpione, a ponieważ spędzamy tyle czasu w Internecie i portalach społecznościowych, wiele rzeczy odbywa się online: zakupy, reklama, szkolenia, blogowanie. Jeśli macie hobby powiązane z kreatywnością, nie zapomnijcie o nim, bo może być to Twój przyszły zawód.

 1. Nauczyciel online / Online Teacher

To oczywiście nauczyciele zapewniają naukę online. Ponieważ dużo osób chce się rozwijać, ale nie ma na to zbyt wiele czasu, potrzeba wygodnych i skutecznych metod nauczania. Dlatego nauczyciele, którzy podążają za najnowocześniejszymi metodami i technologiami w nauczaniu i mogą to robić online, będą bardzo poszukiwani.

 1. Projektant robotów / Robot Manufacturer

Pewnie od razu o tym pomyśleliście, jest to bardzo potrzebny zawód. Ludzie chcą ułatwić sobie życie, a pomagają w tym programiści, projektanci i testerzy robotów.

 1. Cyber-sportowiec / E-sportsman

A teraz uśmiechają się wszyscy gracze ☺ Nie jest tajemnicą, że gry komputerowe stały się prawdziwymi rywalizacjami tak jak konwencjonalne sporty, a liczba ich widzów mierzona jest w milionach. Należy jednak zachować ostrożność przy wyborze tego zawodu, ponieważ na świecie jest wielu graczy, ale nie wszyscy biorą udział w zawodach.

 1. Projektant rzeczywistości wirtualnej / Virtual World Designer

Wiele osób wypróbowało już gogle wirtualnej rzeczywistości i zgodzą się oni, że jest to ekscytująca zabawa. Ale czy wiecie, że są też wykorzystywane w medycynie, wojsku, projektowaniu i sprzedaży nieruchomości? Wszystkie te obszary wymagają od projektantów stworzenia nowego wirtualnego świata.

 1. Sprzedawcy / Salespeople

Po co nam sprzedawcy, jeśli wszystko będzie zautomatyzowane lub online? Właśnie wtedy będą potrzebni wykwalifikowani sprzedawcy będą w stanie doradzać klientom, uwzględniając ich potrzeby i życzenia.

 1. Przewodnik po kosmosie / Space Guide

Być może słyszeliście o locie turystycznym Ilona Maska Space X. Nie jest on tani, ale w przyszłości coraz więcej ludzi będzie mogło sobie na niego pozwolić. Wtedy będą potrzebni ludzie, którzy będą towarzyszyć innym w tej podróży.

 1. Ekolog miasta / Urban Ecologist

Oni już teraz projektują i tworzą miasta high-tech i przyjazne środowisku. Bardzo ważnym jest, aby nauczyć się jak żyć, nie niszcząc środowiska.

To właśnie są zawody przyszłości. Ekscytujące, wyjątkowe i niezwykle ważne dla całej ludzkości. Jeśli jeszcze nie wiecie kim chcecie zostać w przyszłości, może ten artykuł Was zainspiruje (mamy taką nadzieję). Ale najważniejsze – podążajcie za swoimi marzeniami, ponieważ przynosi to w życiu wszystko co najlepsze.