Adwentowe przyjemności – zwiedzamy najpiękniejsze European Christmas Markets

Adwentowe przyjemności – zwiedzamy najpiękniejsze European
Christmas Markets

Autor: Katarzyna Pastuszak

Na dworze plucha i zawierucha, a Ty stoisz pod drewnianym daszkiem z grupą przyjaciół, popijając grzane wino i podziwiając świąteczne dekoracje? To brzmi jak CHRISTMAS MARKET, czyli Jarmark Bożonarodzeniowy.

Już pod koniec listopada na najczęściej uczęszczanych placach i ulicach większych miast można zaobserwować mini prace konstrukcyjne, czyli przygotowania do trwających często przez cały adwent jarmarków. 

Ich tradycja wywodzi się z Niemiec z okresu drugiej połowy średniowiecza – jest to więc tradycja niebanalna, potężna i zbudowana na filarach niezwykle silnych, jakimi są jedzenie, trunki, towarzystwo i pieniądze ;)

Choć bywają one niezwykle zatłoczone i przez niektórych postrzegane jako definicja kiczu, to kuszą pięknymi zapachami, smakami i możliwością zakupienia wyjątkowych prezentów dla bliskich. Bowiem poza ofertą gastronomiczną na Christmas Markets można spotkać stoiska z wyrobami rzemieślniczymi i regionalnymi, w tym: odzieżą, dodatkami czy nawet różnego rodzaju sztuką.

Zanim przejdziemy do ciekawostek i rekomendacji, gdzie w Europie znaleźć najbardziej magiczne jarmarki, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka słów i wyrażeń związanych z Christmas Markets.

 • street market – jarmark uliczny
 • main square – główny plac
 • open-air stalls – stoiska na świeżym powietrzu
 • gourmet food – wyroby delikatesowe
 • rarity – rarytas, specjał
 • handcraft/ artisanal – rzemieślniczy
 • Christmas carols – kolędy świąteczne
 • mulled wine – grzane wino
 • cheesy – kiczowate
 • holiday season – sezon świąteczny

Przedstawiamy nasze top 5 europejskich Jarmarków Bożonarodzeniowych:

1. Zagrzeb – Chorwacja

W okresie świątecznym miasto zamienia się w „winter wonderland” – na odwiedzających czeka ponad 25 jarmarków zlokalizowanych w najpiękniejszych zakątkach całego miasta. Miasto otrzymało tytuł „Best Christmas Markets” trzy razy pod rząd – w 2016, 2017 i 2018 roku. Dlaczego nie więcej? Trzy nagrody to maksimum, jakie może uzyskać jedno miasto.

Adwentowe przyjemności – zwiedzamy najpiękniejsze European Christmas Markets

 

2. Strasbourg – Francja

Czyli inaczej Christkindelsmärik. Najstarszy we Francji, bo datowany na 1570 rok, jarmark świąteczny bije kolejny, tym razem europejski rekord – na najwyższą choinkę! W grudniu Strasbourg mieni się milionem świateł, co czyni go jednym z najbardziej oświetlonych miast w Europie. Przewodnim motto promującym wydarzenie jest: „Strasbourg, Capital of Christmas”.

Adwentowe przyjemności – zwiedzamy najpiękniejsze European Christmas Markets - 2

 

3. Tallinn – Estonia

Gwiazdą estońskiego jarmarku jest Christmass Tree, które pierwszy raz stanęło na main square już w 1441 roku, co czyni je pierwszym w Europie. Na jarmarku w Tallinnie spróbować można specjałów lokalnej kuchni, takich jak black pudding czy gingerbread cookies. Co więcej, ze względu na surowy klimat, śnieg w grudniu jest niemal gwarantowany!

Adwentowe przyjemności – zwiedzamy najpiękniejsze European Christmas Markets - 3

 

4. Budapeszt – Węgry

Budapeszt, zwany także Paryżem południa, i bez świątecznych dekoracji zapiera dech w piersiach. Dwa największe miejskie jarmarki odbywają się pod Bazyliką Świętego Stefana oraz na Placu Vorosmarty. W ofercie znajdziecie coś niespotykanego – Christmas Market tour and Wine tasting. W cenie otrzymacie prywatną przechadzkę po dwóch wyżej wymienionych jarmarkach, tradycyjne chimney cake, wstęp do Bazyliki i grzane wino. Warto? Według nas zdecydowanie tak!

Adwentowe przyjemności – zwiedzamy najpiękniejsze European Christmas Markets - 4

 

5. Basel – Szwajcaria

Można podziwiać go z bliska, bądź z daleka! Miasto oferuje możliwość wejścia na wieżę Świętego Marcina, skąd rozciąga się przepiękny widok na cały świąteczny jarmark. Dodatkowo, popularnym miejscem spotkań na jarmarku jest mierząca 13 metrów wysokości Christmas pyramid na Münsterplatz. Stąd można już wyruszyć na kulinarną ucztę – waffles, Basel Läckerli, szwajcarski raclette i wiele innych czekają na każdym rogu.

Adwentowe przyjemności – zwiedzamy najpiękniejsze European Christmas Markets - 5

 

Christmas Markets left you speechless? Oto więcej słownictwa, by opisać te magiczne miejsca!

 • true fairytale land – prawdziwa bajkowa kraina
 • Christmas wonderland – świąteczna kraina czarów
 • enchanting ambience – czarująca atmosfera
 • exquisitely decorated – wytwornie udekorowany
 • memories for a lifetime – wspomnienia na całe życie
 • unique experience – unikalne doświadczenie