ANGIELSKI DLA POCZĄTKUJĄCYCH: INSTRUKCJE KROK PO KROKU

ANGIELSKI DLA POCZĄTKUJĄCYCH: INSTRUKCJE KROK
PO KROKU

Autor: Nina Kis, Zofia Chromicka

Potrzeba nauki języka angielskiego jest niezaprzeczalna i zainteresowanych nauką jest coraz więcej osób. Angielski jest międzynarodowym językiem ekonomii, orzecznictwa, handlu i podróży, daje nam możliwość poszerzenia swoich granic poza kraj naszego urodzenia. Dzięki znajomości tego języka jesteśmy w stanie porozumieć się w prawie każdym kraju na świecie. Dlatego też coraz więcej ludzi decyduje się na naukę angielskiego.

Możesz rozpocząć naukę języka zarówno po przerwie, jak i od zera. A ponieważ początek jest zawsze trudnym i kluczowym etapem każdej ścieżki, wymaga uwagi i systematycznego podejścia. Więc dalej powiemy Ci, jak zacząć uczyć się angielskiego, kiedy twój poziom jest początkujący.

Spis treści

 1. Kiedy używamy angielskiego?
 2. Idealna lekcja angielskiego dla początkujących
 3. Kto jest najlepszym nauczycielem dla osoby początkującej?
 4. Trochę samoorganizacji
 5. Widzę cel – nie widzę przeszkód!

Kiedy najczęściej używamy języka angielskiego?

Najczęstsze powody, które motywują ucznia do nauki angielskiego. Na pierwszy rzut oka mogą być związane z nauką lub rozrywką, wypoczynkiem, ale w rzeczywistości jest ich znacznie więcej. 

Do najbardziej przekonujących i popularnych należą:

A. Rozwój kariery. Angielski od podstaw jest tylko pierwszym krokiem do nauki języka, jednak jest bardzo ważny. Wielu uczniom wydaje się, że początkowe lekcje nie będą przydatne w pracy, ale tak nie jest. Nawet szybkie opanowanie poziomu początkowego korzystnie wpłynie na rozwój kariery ucznia. A dla międzynarodowych firm nauka i znajomość języka angielskiego to coś więcej niż bonus, jest to wymóg.

B. Ćwiczenie pamięci. Kiedy zaczniesz swoje pierwsze lekcje angielskiego, możesz być pewien, że pamięć będzie się poprawiać z dnia na dzień. Oczywiście jest to prawdą, jeśli uczeń jest świadomy nauki języka i doskonalenia nowego słownictwa każdego dnia. Ucząc się nowych słów, określ sobie limit słówek, których będziesz się uczyć codziennie. Nie powinieneś uczyć się dużej liczby słów, ponieważ może to dać odwrotny skutek – i zamiast opanować minimum leksykalne, nie nauczysz się niczego.

C. Możliwość oglądania filmów i czytania książek w języku, który chcemy opanować, jest nie tylko niezwykle pomocna ale i przyjemna. Tłumaczenie często zasadniczo różni się od tekstu oryginału. Oczywiście lekcje języka angielskiego dla początkujących nie zapewnią od razu pełnej wiedzy niezbędnej do czytania klasyki angielskiej. Niemniej jednak, student będzie miał motywację do dalszej nauki. Należy również zauważyć, że obecnie filmy stały się bardziej popularne niż książki. A oglądaniu filmu w oryginalnym języku mogą towarzyszyć napisy. W celu lepszego poznania języka, eksperci zalecają obejrzenie oryginału z oryginalnymi napisami, aby całkowicie wykluczyć język ojczysty.

D. Możliwość swobodnego podróżowania. Nie ma wątpliwości, że nawet mała znajomość angielskiego przyniesie wiele korzyści podczas podróży. Oczywiście możesz korzystać z programów lub podróżować z osobistym tłumaczem, ale bez znajomości języka nie można w pełni cieszyć się komunikacją. Istnieją trzy pozytywne aspekty znajomości języka angielskiego w podróży:

 • Wygoda i ekonomiczność. Osobisty tłumacz nie jest tanią przyjemnością, co oznacza, że ​​nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić. Mogą występować również problemy z programem tłumaczącym, który nie jest w stanie tłumaczyć, np.: języka potocznego (slangu). Dlatego jedyną opcją wygodnego podróżowania jest znajomość języka. Oczywiście nauka angielskiego od podstaw nie uczyni studenta ekspertem w zakresie umiejętności językowych, ale jest to pierwszy krok w budowaniu podstaw biegłości językowej. Znacznie wygodniej jest, gdy tłumacz jest tobą i nie musisz polegać na pracy innej osoby lub gadżetu;

 • Niezależność. Oczywiście lekcje angielskiego dla początkujących nie uniezależnią podróżnego od czynników zewnętrznych. Ale zmniejszą liczbę problemów, które mogą się pojawić. Często zdarzają się sytuacje, w których boimy się odwiedzić miejsca, ponieważ miejscowi nie mówią tam naszym ojczystym językiem. Ucząc się angielskiego, możemy podróżować bez granic. W rzeczywistości nauka angielskiego daje nam więcej swobody;

 • Zakupy. Każdy sprzedawca lub właściciel małej restauracji obsługującej gości będzie niezmiernie zadowolony, jeśli rozmowę przeprowadzisz w jego ojczystym języku. Jeśli jednak go nie znasz spróbuj po angielsku, a jest duża szansa, że zrozumie. Lekcje angielskiego dla początkujących mogą Ci w tym pomóc. 

Lekcje angielskiego od podstaw będą w stanie dać początkową znajomość języka angielskiego i umiejętność poruszania się w środowisku językowym. Po ich opanowaniu możesz swobodnie robić zakupy w supermarkecie, na ulicy i w innych miejscach publicznych.

Kiedy najczęściej używamy języka angielskiego?

E. Przyjaciele na całym świecie. Podróżując poznajemy nowych ludzi i zawieramy przyjaźnie. Niewątpliwie niemożliwym jest zawarcie przyjaźni z barierą językową. Studenci podróżują do różnych krajów i łatwo znajdują przyjaciół, kiedy oprócz języka ojczystego znają tylko angielski. 

F. Samorozwój. Nie ograniczaj się do nauki języków tylko dla awansu zawodowego lub podróży. Nauka jest możliwością samorozwoju. „Ile języków znasz, tyle razy jesteś człowiekiem”, to znany cytat? Ale tak jest naprawdę. Rozwijaj się w nowym kierunku – ucz się języka obcego. A fakt, że możesz komunikować się w języku, którego wcześniej nie znałeś, z inną osobą, będzie kolejnym powodem do dumy z siebie. Wiedza i komunikacja w języku rozmówcy to prawdziwy znak szacunku.

G. Zwiększenie swojej konkurencyjności na rynku pracy. Jest to bezpośrednie zwiększenie korzyści z nauki języków. Często w wymaganiach dla kandydata na każde stanowisko pracodawca pisze „znajomość języka angielskiego”. Pracodawca doceni niewielkie tłumaczenie dokumentacji technicznej, spotkania i eskortowanie zagranicznych gości oraz inne zadania, które nie wymagają wysokiego poziomu znajomości języka. Oczywiście przy rejestracji na kursy rzadko stawiamy sobie ten cel za główny, niemniej jednak jest to dodatkowa umiejętność, która w obecnym świecie jest bardzo ważna. Bez wątpienia znajomość języka angielskiego poprawi twoje życie, więc dlaczego również nie wziąć pod uwagę elementu finansowego?

Idealna lekcja angielskiego dla początkujących 

Musisz zrozumieć, że lekcje angielskiego dla początkujących mają swoje własne zasady i musisz je wziąć pod uwagę w procesie uczenia się. Przede wszystkim musisz określić wymagania. Główne cechy poprawnie skonstruowanych lekcji można scharakteryzować takimi punktami:

 • Zajęcia powinny odbywać się systematycznie i mieć właściwą strukturę. Lekcje powinny rozpoczynać się od łatwej rozgrzewki, która pozwoli studentowi płynnie zrozumieć istotę tematu. Jest to szczególnie ważne, gdy uczymy studentów programu „English – Beginner Level”, ponieważ bez podstawy językowej bardzo trudno jest od razu przejść do sedna. Słownictwo i gramatyka powinny być przedstawione uczniom korzystającym z systemu PPP (Presentation Practice Production). Jest to najbardziej systematyczne podejście do przekazu wiedzy, podczas zajęć angielskiego dla początkujących. Po pierwsze, nauczyciel przedstawia materiał związany z tematem leksykalnym lub gramatycznym. Wyjaśnieniu zasad lub słownictwa na lekcjach angielskiego dla początkujących powinien towarzyszyć nie tylko podręcznik, który jest podstawą, ale także materiały informacyjne (karty, fiszki, mapa myśli). Następnie następuje aktywna praktyka słownictwa lub reguł gramatycznych. Ostatnim etapem w strukturze systemu “Presentation Practice Production” jest wykorzystanie tego, czego nauczyliśmy się w rzeczywistych sytuacjach. Najbardziej odpowiednie dla grupowej lekcji angielskiego dla początkujących jest budowanie dialogów przy użyciu poznanego materiału.

 • Lekcje angielskiego dla początkujących nie powinny ograniczać się do korzystania tylko z jednego podręcznika. Podręcznik jest podstawą, na której zbudowany powinien być program szkoleniowy. Jednak w przypadku różnorodnych zadań nauka języka jest o wiele bardziej interesująca, a uczeń nie będzie przeciążony monotonnymi informacjami. Lekcje angielskiego dla początkujących mogą być reprezentowane nie tylko w materiałach drukowanych, ale także w aplikacjach, nagraniach głosowych i filmach. Ale jak wybrać odpowiedni film? Ten problem zawsze pojawia się u uczniów, szczególnie u tych, którzy nie znają się na nauce języków. Osobom uczącym się angielskiego od podstaw, zaleca się oglądanie filmów edukacyjnych lub programów telewizyjnych. Jeśli chodzi o aplikacje w telefonie lub innym urządzeniu, istnieje niebezpieczeństwo wyboru aplikacji nieproduktywnej, co spowoduje zastój. Oczywiście najlepiej jest, jeśli nauczyciel, który wie jak dobrać odpowiednie materiały, pomoże w wyborze aplikacji. 

 • Nie mniej ważne – na lekcjach angielskiego dla początkujących powinieneś unikać używania języka ojczystego. Wśród uczniów panuje opinia, że ​​początkującym będzie bardzo trudno zrozumieć treść lekcji. Mit ten łatwo jest obalić. Nauczyciel z kreatywnym podejściem może zawsze wyjaśnić słowa lub zjawisko gramatyczne za pomocą materiału wizualnego. Środowisko językowe przyspieszy naukę, dlatego niektórzy wolą uczyć się języka w krajach, w których angielski jest językiem urzędowym.

Kto jest najlepszym nauczycielem dla osoby początkującej?

Po ustaleniu podstawowych wymagań, jakie powinny być lekcje języka angielskiego dla początkujących, przechodzimy do następnego, nie mniej ważnego punktu – nauczyciela. Ucząc się języka, uczeń i nauczyciel są „równi”. Oznacza to, że postęp zależy w równym stopniu od ucznia i nauczyciela. Istnieje wiele kontrowersji na ten temat, a opinie podzielono na dwa obozy: „główny to nauczyciel, wszystko zależy od niego”, a „główny to uczeń, jeśli nie chce, to żaden nauczyciel nie zmusi go do nauki języka”. Natychmiast pojawia się pytanie: dlaczego uczniowie mogą uczyć się inaczej u różnych nauczycieli? Trudno jest podać jednoznaczną odpowiedź. Osoba rozpoczynająca naukę na podstawowym kursie języka angielskiego może być motywowana na różne sposoby. Wynika to z celów wyznaczonych na początku nauki, a zatem przed rozpoczęciem nauki języka konieczne jest jasne określenie celu, zadania. I dobry nauczyciel to zrobi. Rozważmy bardziej szczegółowo niezbędne cechy nauczyciela, który uczy angielskiego od podstaw.

Kto jest najlepszym nauczycielem dla osoby początkującej?

Nauczycielem dla początkujących, powinna być osoba mająca:

 1. Doświadczenie. Bez doświadczenia w pracy z uczniami poziomu podstawowego niezwykle trudno będzie wchodzić w interakcje z tą kategorią uczniów. Początkowy etap jest bardzo ważny, to jest budowa fundamentu, na którym opierać się będzie nowa wiedza i nowe informacje. Najmniejsze błędy na tym etapie mogą być odczuwalne na wyższych poziomach.

 2. Kreatywność. Kreatywność, a nie rozrywka czy zabawa. Nauczyciel nie powinien bawić uczniów, ale wzbudzać ich zainteresowanie nauką języka. Jest to szczególnie ważne podczas lekcji angielskiego dla początkujących, a uczniowie tej kategorii są zainteresowani nauką – to klucz do przyszłych postępów. Co obejmuje „kreatywność”? Jest to wykorzystanie różnych źródeł informacji i materiałów, w tym zasobów interaktywnych, które będą szczególnie interesujące dla danej grupy uczniów.

 3. Konsekwencję w nauczaniu i organizowaniu planu pracy. Nauczyciel musi mieć program zajęć przed rozpoczęciem pracy z uczniami na poziomie początkującym. Oprócz programu nauczyciel powinien mieć jasny plan każdej lekcji, o którym informuje uczniów. Zaletą programu i planów jest niewątpliwie to, że podczas zajęć pomagają one kontrolować omówienie wszystkich tematów niezbędnych do opanowania tego konkretnego poziomu. Spójność nauczania jest również ważna, aby uczeń nie zgubił się w natłoku informacji, które otrzymuje od nauczyciela. Szczególnie ważne jest systematyczne uczestnictwo w lekcjach języka angielskiego dla początkujących, gdy przekazywane informacje są dla ucznia zupełnie nowe.

 4. Elastyczność, która nie oznacza rezygnacji z systematyczności. Nauczanie języka angielskiego na poziomie początkującym jest naprawdę pracą jubilerską. Tutaj musisz być nie tylko nauczycielem, ale także psychologiem. W końcu, zaczynając uczyć się języka, początkujący uczniowie boją się trudności takich jak: zbyt wolny postęp, błędy, wytknięcia błędów przez nauczyciela lub innych uczniów. 

Wiesz już jakie powinny być lekcje i nauczyciel, aby produktywnie uczyć się języka od podstaw, więc przejdźmy do programu. Materiały edukacyjne, które będą stanowić podstawę i będą wykorzystywane na lekcjach są niezwykle istotne. Nauczyciel nie jest jednak nieomylny i zdolny do wykonywania wszystkich zadań bez wyjątku. Jeśli zauważasz u nauczyciela błędy w komunikacji i nauczaniu, nie wahaj się z nim porozmawiać. Jeśli jednak nauczyciel zasadniczo nie odpowiada Twoim wymaganiom, rozsądniej jest go zmienić.

Program kursu nie zawsze jest taki sam. W przypadku szkoleń korporacyjnych program kursu może być koordynowany z uczniami lub z zarządem danej firmy. Oznacza to, że aby wziąć pod uwagę cechy i wymagania firmy, czasami konieczna jest korekta. I tutaj ważne jest, aby nie przestrzegać ślepo proponowanego programu, ale mieć pojęcie, jakie materiały zostaną użyte i jakich uczeń potrzebuje.

Zalecana jest autentyczna literatura – materiały w oryginalnym języku. Umożliwi to uczniowi zanurzenie się w środowisku językowym. Ważne jest również, aby materiały do ​​nauki były odpowiednie dla wieku osoby uczącej się. Prawidłowo dobrane tematy spowodują, że student zainteresuje się językiem angielskim. Ponadto będzie mógł z wielką przyjemnością uczestniczyć w dialogach i prowadzić dyskusje. Podręcznik powinien być również nowoczesny, co oznacza spełnienie wymagań teraźniejszości. Materiały, które zostały opublikowane dziesięć, dwadzieścia lat temu, mogą być dobrym dodatkiem, ale podstawą powinien być nowoczesny podręcznik. Wynika to z faktu, że z czasem język ulega zmianom zarówno w gramatyce, jak i słownictwie, a zatem to, czego uczono wcześniej, może nie być w tej chwili aktualne.

Trochę samoorganizacji

Jak wspomnieliśmy wcześniej, kluczem do sukcesu jest nie tylko praca nauczyciela. Praca będzie owocna, gdy zarówno nauczyciel, jak i uczeń będą się starać. Wspólna praca jest szczególnie ważna właśnie na początkowym etapie nauki języka, kiedy budowane są podstawy, które są ważne na pozostałych etapach nauki. Przed rozpoczęciem nauki ważne jest, aby zdecydować, czy jesteśmy gotowi do pracy z nowym językiem od zera.

W przypadku produktywnej pracy ucznia należy wziąć pod uwagę następujące punkty:

 1. Spójność i regularność zajęć jest najważniejszym warunkiem. Konieczne jest przestrzeganie następującej zasady – codziennie ucz się angielskiego, chociażby kilkanaście minut. Codzienna praktyka sprawi, że nauka przyniesie oczekiwane i trwałe rezultaty.

 2. Nagroda. Lekcje angielskiego dla początkujących są prawdziwym wyzwaniem, co oznacza, że ​​każde osiągnięcie ucznia powinno być nagradzane przez nauczyciela lub przez samego ucznia. Po co stosować metodę bonusów lub zachęcania uczniów? Aby zwiększyć ich motywację. Przykładowo, za każdą dobrą ocenę zrób sobie mały prezent – godzinę w SPA czy spacer po parku z pupilem. 

 3. Stopniowanie. Kiedy zaczynamy uczyć się angielskiego od zera, chcemy zacząć od najtrudniejszych punktów programu, aby od razu mieć to z głowy. Angielski od podstaw to kurs, na którym zaleca się unikanie pośpiechu. Nawet jeśli student ma termin, który wynika z harmonogramu pracy, lepiej podejść do ćwiczeń powoli i dokładnie. Nauka języka przebiega od podstaw do trudniejszego, coraz bardziej złożonego materiału. Takie podejście jest porównywalne do ćwiczeń na siłowni, wykonywanie złożonych ćwiczeń będzie bardzo niebezpieczne bez przygotowania, więc do celu należy zmierzać krok po kroku.

Widzę cel – nie widzę przeszkód!

Aby osiągnąć wynik, ci, którzy chcą uczyć się angielskiego od podstaw, muszą mieć jasno określony cel. Przykładem takiego celu jest „uczę się angielskiego dla siebie”. Jest to najczęstszy cel, który uczniowie podają w początkowej fazie nauki. Cel „uczę się do pracy” jest mniej powszechny i również nie jest najlepszą motywacją.. Dlaczego oba te cele są nieodpowiednie? Nie mają określonych ram czasowych, co oznacza, że ​​ucierpi organizacja procesu edukacyjnego ucznia. Bardziej jasno sformułowany cel zabrzmi mniej więcej tak: „Chcę nauczyć się rozmawiać na codzienne tematy w ciągu 4 miesięcy przy użyciu słownictwa na poziomie podstawowym”.

Dlaczego potrzebujemy celu:

 • pomaga w ułożeniu harmonogramu pracy i czasu wolnego;
 • pomaga zdyscyplinować ucznia, ponieważ ustalamy jasne ramy czasowe
 • nauczyciel może monitorować osiąganie celów i śledzić tempo nauki zgodnie z nimi

Widzę cel – nie widzę przeszkód!

Kiedy zaczynamy uczyć się angielskiego, konieczne jest przede wszystkim konsekwencja w nauce. Podsumowując wszystkie powyższe podpunkty, możemy przygotować prawdziwą instrukcję krok po kroku dla początkującego:

 1. Zidentyfikowanie potrzeby nauki języka

Pragnienie komunikowania się w języku angielskim da motywację uczniowi, co jest ważne, szczególnie na początku nauki języka. Wielu studentów nie zdaje sobie sprawy z potrzeby języka angielskiego i od razu przystępuje do wyznaczania celów, co jest całkowicie błędne. 

 1. Zrozumienie koniecznych cech i struktury lekcji

Lekcje angielskiego dla początkujących powinny być omawiane z nauczycielem i metodologiem. Pomoże to uniknąć wielu problemów organizacyjnych, a także problemów z programem.

 1. Znalezienie dobrego nauczyciela

 Kryteria wyboru mogą być zarówno cechami ludzkimi, jak i zawodowymi. Dlatego na samym początku możesz skreślić nauczycieli, z którymi w przyszłości mogą być trudności. Dla tych, którzy uczą języka angielskiego od podstaw, ważne są dwie cechy: elastyczność i konsekwencja w nauczaniu. Elastyczność pozwoli uczniowi dostosować sobie grafik, a systematyczność nie pozwoli odejść od programu na bardziej abstrakcyjne tematy.

 1. Ostatnim etapem jest zdefiniowanie strategii uczenia się języka bezpośrednio przez samego ucznia. 

Szybki postęp nie jest zależny tylko od samego nauczyciela. Odpowiedzialność za wynik kursu jest równo podzielona pomiędzy nauczycielem, a uczniem. Dlatego oboje powinni ustalić strategię, która da jak najlepsze rezultaty. Angielski od podstaw to okres szczególnie ciężkiej pracy zarówno dla nauczyciela, jak i ucznia.

Nie bój się rozpocząć nauki nowego języka. Lekcje angielskiego dla początkujących – to nowy etap w twoim życiu.

Odniesiesz sukces!