How to start reading in English?

How to start reading
in English?

Autor: Katarzyna Pastuszak

Czytanie po angielsku – to nic strasznego!

Tytuły dostępne w języku polskim to dla Ciebie za mało? A może chcesz zyskać dostęp do oryginalnych wersji największych klasyków literatury anglojęzycznej? Nieważne, jaka jest Twoja motywacja – dziś podpowiemy Ci, jak polepszyć Twoje umiejętności czytania po angielsku.

Z pomocą przychodzą bardzo różnorodne zasoby. Niektóre z nich są bezpłatne, po inne trzeba wybrać się do księgarni. Oto kilka naszych propozycji:

  1. Czasopisma dla uczących się języka angielskiego – Łatwo dostępne na polskim rynku czytelniczym są specjalnie poziomowane miesięczniki wydawnictwa Colorful Media. Wewnątrz gazety znajdziesz nie tylko artykuły z podziałem na poziomy językowe, ale także nagrania MP3, słowniczki oraz ćwiczenia na poszerzenie słownictwa.
     
  2. Książki poziomowane, czyli specjalnie wyprofilowane pod Twój poziom angielskiego oryginalne wersje literatury klasycznej. Najczęściej na marginesie znajduje się słowniczek, a pod koniec każdego rozdziału krótka sesja ćwiczeniowa. Takie książki oferują m.in. wydawnictwa Edgard oraz Penguin. Koniecznie sprawdź tę opcję!
     
  3. Aplikacje interaktywne do czytania po angielsku z wbudowanym tłumaczeniem! Czytasz i gdy tylko natkniesz się na nieznane Ci słowo, możesz je sprawdzić jednym kliknięciem. Inspiracje? Polecamy wypróbować aplikację Cambridge Discovery Education™ Interactive Readers, a także Ewa English.
     
  4. Wiadomości autentyczne, lecz poziomowane, czyli newsinlevels.com – platforma internetowa, na której przeczytasz, co się dzieje na świecie i dopasujesz poziom tekstu do swoich umiejętności językowych. Codziennie zamieszczane są nowe materiały i artykuły – idealne do Twojej daily news session przy porannej kawie. 

 

How to start reading in English?

 

Na pewno masz już głowę pełną inspiracji, więc teraz przeczytaj kilka zasad, jak czytać po angielsku:

  1. Nie sprawdzaj każdego słowa w słowniku – w większości przypadków będziesz w stanie wywnioskować znaczenie z kontekstu.
     
  2. Baby steps! Czyli powolutku – czytanie w obcym języku jest dużo bardziej obciążające niż czytanie po polsku. Nawet jeśli jesteś wprawionym molem książkowym, nie oczekuj, że od razu przeczytasz 50 stron w godzinę.
     
  3. Na początku przygody z czytaniem po angielsku, warto sięgnąć po tytuł, który już znasz. W ten sposób łatwiej będzie Ci się odnaleźć w fabule.
  • Bookworm – mól książkowy
  • To read from cover to cover – czytać od deski do deski
  • English literature – literatura anglojęzyczna (Angielska)
  • Plot – fabuła
  • Chapter – rozdział
  • Book review – recenzja książki
  • To read someone like a book – czytać kogoś jak otwartą książkę
  • Protagonist – główny bohater
  • Antagonist – przeciwnik (zły charakter)
  • Novel – powieść
  • Adaptation – ekranizacja