Jak nauczyć się angielskiego w rok? Zasady i wskazówki

Jak nauczyć się angielskiego w rok? Zasady
i wskazówki

Autor: Katarzyna Poprotska, Dominika Sędzikowska

Nauka angielskiego w rok jest możliwa! Od 10 lat uczysz się języka, ale dalej czujesz, że go nie znasz? A może powstrzymuje Cię właśnie brak czasu i potrzebujesz intensywnego kursu? Dzisiaj zdradzamy sekrety nauki angielskiego w zaledwie rok. 

Jak długo trwa nauka angielskiego?

To jedno z głównych pytań, które zadają wszyscy chcący nauczyć się języka, ale niestety nie ma na nie uniwersalnej odpowiedzi. Tak naprawdę języka uczymy się przez całe życie. Kiedy zaczniesz się uczyć, nigdy nie przestaniesz. Bez względu na to ile już wiesz, zawsze znajdą się nowe słowa lub wyrażenia. Język też ciągle się zmienia i nie ma szans na opanowanie go w 100%, ale nie ma takiej potrzeby. Jeśli twój znajomy chwali się, że w ciągu roku całkowicie opanował angielski, pewnie mu nie uwierzysz. Każdy nauczyciel Ci powie, że języka trzeba się uczyć cały czas i nawet on ciągle poznaje nowe słówka. Ale jeśli nie ma granic doskonałości, to w którym momencie możemy z dumą powiedzieć, że nauczyliśmy się angielskiego? Specjalne komisje opracowały listę kompetencji językowych, których posiadanie oznacza biegłość językową. Przeglądając te kryteria, dowiesz się, czy faktycznie można w ciągu roku opanować język angielski na tyle dobrze, aby swobodnie się komunikować i używać go w pracy czy w szkole. Odpowiedź brzmi: tak!

Jednak zanim zdecydujesz się na takie przedsięwzięcie, ustal swój cel. Dzięki temu też dowiesz się, w jakim kierunku zmierzasz – język biznesowy, oficjalny, ogólny, wszystko zależy od Twoich potrzeb. Ustalenie celu jest też konieczne, żeby pozostać zmotywowanym i nie odkładać ciągle nauki na później. 

Powody do intensywnej nauki angielskiego

Powody do intensywnej nauki angielskiego

Poniżej przedstawiamy listę najczęstszych powodów do intensywnej nauki angielskiego: 

 • Chęć bycia na bieżąco. Nikt nie lubi zostawać w tyle. Czujesz, że nie możesz już dłużej odkładać nauki i musisz znać angielski. Znajomy zaprasza Cię na wyjazd za granicę, ale obawiasz się, że nie poradzisz sobie bez języka. Może za rok się uda? ;)
   
 • Znalezienie nowej pracy. Obecnie w większości ofert pracy znajdziesz wymóg znajomości języka angielskiego – przynajmniej na poziomie podstawowym lub komunikatywności w piśmie. Zwróć uwagę, że na stanowiskach z wymaganą znajomością języka angielskiego płace są zazwyczaj wyższe. 
   
 • Nowe wymogi obecnego pracodawcy. Być może twój szef powiedział wczoraj, że wszyscy pracownicy muszą opanować angielski w ciągu roku, dlatego właśnie czytasz ten artykuł. Nie oznacza to, że w przeciwnym razie zostaniesz zwolniony, ale awans w firmie bez angielskiego jest po prostu niemożliwy. Wykorzystaj tę sytuację i zacznij się uczyć.
   
 • Zmęczenie przeciągającą się nauką i potrzeba osiągnięcia satysfakcjonującego poziomu. Na pytanie: „Jak długo uczysz się angielskiego?”, spuszczasz wzrok i wymieniasz: „12 lat w szkole, 5 na uniwersytecie…” Wygląda na to, że trwa to całe życie. Nie możesz postawić sobie celu bez terminu, ponieważ w głębi duszy wszyscy jesteśmy prokrastynatorami. Po co uczyć się języka przez kolejne 15 lat? 
   
 • Przeprowadzka za granicę lub perspektywa podróży służbowych. Wszyscy wiemy, że aby nauczyć się pływać, trzeba wskoczyć do wody. Czy to działa w przypadku języka obcego? Czy można po prostu przenieść się do innego kraju, ufając wyłącznie swojej intuicji i myśląc, że jakoś to będzie? Pewność siebie jest dobra, ale arogancja nie prowadzi do sukcesu w języku obcym, zamiast tego możesz się zrazić i wzmocnić barierę językową. Zanim wskoczysz do wody na główkę, musisz nauczyć się dobrze machać rękami.

Wskazówki dotyczące nauki angielskiego w rok

Wskazówki dotyczące nauki angielskiego w rok

Teraz, kiedy mamy Twoją uwagę, możemy przedstawić wszystkie wskazówki dotyczące nauki angielskiego w rok.

 1. Nie próbuj robić tego sam.

Nie, nie wątpimy w twoje możliwości. Każdy może opanować angielski w ciągu roku, niezależnie od tego, czy jest umysłem ścisłym czy humanistycznym. Natomiast nie zdajesz sobie jeszcze sprawy, co czeka Cię w trakcie nauki języka angielskiego. Wyobraź sobie, że musisz przejść pewną odległość pieszo. Możesz iść sam, ale nie wiedząc dokładnie, ile kilometrów musisz przejść i jaki rodzaj drogi jest przed tobą. Nie wiesz więc ile musisz przejść każdego dnia, ani kiedy jest czas na odpoczynek. Najprawdopodobniej zrelaksujesz się i będziesz pokonywał zbyt krótkie odcinki lub zatrzymasz się nad rzeką, o której nie wiedziałeś i poświęcisz za dużo czasu na naukę pływania. Aby nauczyć się angielskiego w rok, musisz przede wszystkim znaleźć przewodnika – nauczyciela, który już przeszedł tę ścieżkę z uczniami więcej niż jeden raz i zna ją jak własną kieszeń.

Nauczyciele Project 12 specjalizują się w dobrze ustrukturyzowanej i intensywnej nauce języka angielskiego. Właściwa dystrybucja zagadnień gramatycznych i słownictwa, wybór odpowiednich materiałów i systematyczne angażowanie Cię w komunikację grupową – dzięki tym metodom nasi lektorzy wyciągną z Ciebie tak wiele, w tak krótkim czasie. 

 1. Nie odwlekaj

Jeśli chcesz nauczyć się angielskiego w rok, wyobraź sobie, że za 365 dni wszyscy nauczyciele znikną. Tak, rok to 365 dni, a nie 365 dni minus 25 dni urlopu, wszystkie dni wolne, minus urodziny dzieci i Dzień Świętego Patryka. Musisz uczyć się angielskiego codziennie, inaczej te 12 miesięcy przeznaczone na naukę rozciągnie się jak para dresów, w których codziennie oglądasz telewizję. Wieczorem, gdy nadchodzi czas na naukę 20 nowych słówek, nie odkładaj ich na jutro, ponieważ na jutro masz zaplanowane kolejne 20. Bez wymówek. Jeśli należysz do osób, które potrzebują “kopa”, nie obejdzie się bez kursu językowego z regularnymi testami. Jeśli nie uczysz się codziennie, nauka angielskiego jest możliwa, ale nie w rok, ani nawet nie w dwa. 

 1. Ucz się języka kompleksowo

To, że nauczysz się wszystkich czasów gramatycznych w ciągu roku, nie oznacza, że nauczysz się też płynnie mówić. Tak samo znajomość 3 tysięcy słów nie uczyni cię rodowitym londyńczykiem. Bardzo często na początkowym etapie masz ochotę skupić się na opanowaniu zasad gramatycznych. Znamy wielu uczniów, którzy spędzili dużo czasu na zapamiętywaniu zasad, ale nie byli w stanie opowiedzieć po angielsku o swoim dniu. Musisz rozwijać wszystkie umiejętności jednocześnie, ale skup się na praktyce i mówieniu – w końcu na tym tak naprawdę Ci zależy. 

Z czego korzystać, aby jak najszybciej nauczyć się angielskiego?

Jedno jest pewne: najlepiej skontaktować się z zespołem profesjonalistów, którzy wiedzą, jak zapewnić Ci wszystko, czego potrzebujesz. Przede wszystkim należy korzystać z różnorodnych materiałów. Interaktywny podręcznik, listy słówek, podcasty, aplikacje mobilne, filmiki – wszystko to razem to jedyna właściwa droga do Twojego celu.

Pewnie już słyszałeś: „Aby szybko nauczyć się angielskiego, oglądaj filmy i programy telewizyjne w tym języku”. Tak, to dobry pomysł, ale nie na samym początku. Filmy są długie i nigdy nie wiesz ile nieznanych słów się tam pojawi – prawdopodobnie bardzo wiele. W rezultacie może się to okazać frustrujące, a nie produktywne. Spróbuj najpierw krótszych filmików na YouTube – to kopalnia materiałów na każdy możliwy temat. Najlepiej wybierz taki, który interesuje Cię na co dzień – dzięki temu połączysz przyjemne z pożytecznym. 

Podsumowując, nauka angielskiego w rok jest możliwa, ale tylko jeśli będziesz ciężko pracować i wybierzesz profesjonalne podejście oraz różnorodne materiały. Systematyczność i regularne ćwiczenia to klucz do sukcesu. Od znajomości angielskiego dzieli Cię tylko rok, więc do dzieła!