Jak nauczyć się angielskich czasowników nieregularnych?

Jak nauczyć się angielskich
czasowników nieregularnych?

Autor: Project 12

Tabela nieregularnych czasowników jest jak tabliczka mnożenia w matematyce – podstawa wszystkich podstaw. Nauka angielskich czasowników nieregularnych to coś, z czym spotyka się każdy, kto uczy się tego języka.

Co to są czasowniki nieregularne?

W języku angielskim czasowniki podzielone są na regularne i nieregularne. W przypadku czasowników regularnych wystarczy dodać końcówkę -ed i już mamy gotową drugą i trzecią formę. 

Czasowniki nieregularne nazywają się właśnie tak, ponieważ nie tworzą czasu przeszłego zgodnie z zasadami. Według lingwistów, czasowniki nieregularne są używane w języku angielskim w 70% przypadków. Oznacza to, że ich nauka stanowi ważny element w opanowaniu tego języka. Ale czy trzeba nauczyć się ponad 400 (mniej więcej tyle ich istnieje) nieregularnych czasowników? Tak naprawdę, tylko około 180 z nich jest aktywnie używanych. Jednak wiele osób napotyka trudności ucząc się ich odmian. 

Wskazówki dotyczące nauki angielskich czasowników nieregularnych

Najczęstszym sposobem na naukę czasowników nieregularnych, jest zwykłe “wkuwanie” na pamięć. To mało skuteczne, ponieważ w ten sposób ogromna ich część zostaje szybko zapomniana. Żeby ułatwić sobie zadanie i sprawić, że nauka będzie skuteczna, należy wykorzystywać różne strategie.

Wskazówki dotyczące nauki angielskich czasowników nieregularnych

 1. Grupowanie. Ta technika polega na pogrupowaniu czasowników nieregularnych zgodnie ze sposobem ich tworzenia. Nawet czasowniki nieregularne można podzielić według pewnego klucza. Może to obejmować na przykład zbieżność wszystkich form przeszłych (buy, bought, bought; catch, caught, caught) lub taka sama forma “present” i “past participle”, czyli pierwsza i trzecia (run, ran, run; come, came, come).
   
 2. Piosenki i cytaty. Wiadomo, że najłatwiej zapamiętuje się piosenki i cytaty z ulubionych seriali, tak jakby same wchodziły do głowy, prawda? Warto to wykorzystać i w ten sposób zapamiętać czasowniki razem z przykładami. Powstało też wiele piosenek i wierszyków przeznaczonych właśnie do tego celu, więc wystarczy je znaleźć.
   
 3. Tłumaczenie. Nauka czasowników w obcym języku to nie tylko zapamiętanie odmiany. To przede wszystkim poznanie i zrozumienie znaczenia, ponieważ tylko dzięki temu można ich swobodnie używać w mowie i piśmie. Do każdego czasownika nieregularnego należy dopisać definicję i przykłady użycia. Lepiej podzielić naukę na mniejsze, ale dokładne etapy niż wkuwać 100 czasowników na raz. 
   
 4. Gry i fiszki. Przydadzą się nie tylko dzieciom, ale także dorosłym. 
   
 5. Tworzenie zdań i opowiadań. Jeśli każdy czasownik w notatkach ma już swoje tłumaczenie i przykład użycia, można dopisać własne zdania lub całą historię. Dobrym pomysłem na początek będzie opisanie poprzedniego dnia. 

Zapamiętywanie nieregularnych czasowników nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Nie należy traktować tego zadania jako jeden wielki mur do przeskoczenia, a raczej jako trucht z niskimi płotkami po drodze – to proces ;) Najlepiej zacząć od kilkunastu podstawowych czasowników i stopniowo poznawać nowe. Powodzenia!