Tajniki pamięci lub jak skutecznie uczyć się i zapamiętywać obce słowa?

Tajniki pamięci lub jak skutecznie uczyć się i zapamiętywać
obce słowa?

Autor: Julia Bodnar, Dominika Sędzikowska

„Mam słabą pamięć! Nie mogę wbić sobie tych słów do głowy!” Jak często słyszeliście lub wymawialiście te słowa podczas nauki obcych słówek? Czy to naprawdę takie trudne? Oczywiście, nie można zaprzeczyć, że wymaga to pewnego wysiłku, ale nie jest to tak trudne jak się wydaje na pierwszy rzut oka.

Jak więc uczyć się słów, aby je na zawsze zapamiętać? Jeśli przyjrzycie się głębiej procesowi zapamiętywania, znajdziecie sposób na „pracę” z pamięcią. Wtedy będzie jasne, gdzie popełnialiście błąd i co zrobić, żeby nauka stała się efektywna.

Przejdźmy do wyników interesujących badań przeprowadzonych przez Hermana Ebbinghausa. W XIX wieku ten niemiecki naukowiec wprowadził pojęcie krzywej zapominania, która ujawnia tajemnice skutecznego zapamiętywania informacji.

Ebbinghaus Forgetting Curve

Badania wykazały, że człowiek zapomina nową informację niemal od razu po jej otrzymaniu. Większość z nich jest zapominana w ciągu pierwszej godziny, 2/3 w pierwszy dzień. Wtedy proces zapominania zwalnia, a po upływie miesiąca, w pamięci pozostaje tylko garstka informacji. Na podstawie krzywej zapominania Ebbinghausa określa się etapy optymalnego powtarzania nowych informacji, tj. powtórki interwałowe:

  1. W momencie otrzymania informacji
  2. 20-30 minut po pierwszym powtórzeniu
  3. 1 dzień po drugim powtórzeniu
  4. 2-3 tygodnie po trzecim powtórzeniu
  5. 2-3 miesiące po czwartym powtórzeniu

Dzięki Ebbinghausowi odkryliśmy jeden z sekretów zapamiętywania. Pozostaje zbadać skuteczność tych kroków i znaleźć skuteczny sposób nauki nowych słów.

Istnieją różne techniki opanowywania słownictwa, takie jak tworzenie skojarzeń, używanie fiszek z obrazkami i tłumaczeniami, pisanie historii z nowymi słowami/frazami, nauka w kontekście, np. w piosenkach, wierszach lub filmach w językach obcych. Bardzo pomocna jest też obsługa programów komputerowych, aplikacji takich jak Quizlet, Memrise, Anki – świetne narzędzia do tworzenia fiszek i utrwalania nowych słów z pomocą różnych interaktywnych zadań. Każdy znajdzie dla siebie najskuteczniejszy sposób.

Innym sposobem nauki jest tworzenie schematów na podstawie skojarzeń oraz map myśli. W swojej książce «Maping Inner Space», Nancy Margulies omawia klucz skuteczności tej metody. Chodzi o to, że mózg nie przechowuje informacji linearnie lub w kolumnach, lecz za pomocą modeli, schematów i skojarzeń. Im więcej czasu poświęcicie na opanowywanie techniki zapamiętywania, tym szybciej i łatwiej się nauczycie.

Wychodzi na to, że gdy wypisujemy słówka i ich tłumaczenia w kolumnie, mózg ich nie zapamiętuje. Zamiast tego, tworząc schematy samo-asocjacyjne, ułatwiamy naszym mózgom zapamiętywanie.

Oto przykład schematu:

Mind maps

Etapy tworzenia:

  • Wybierz słowo kluczowe (np. termin zbiorczy: fruit, vehicles, appereance) i umieść je na środku
  • Na gałęziach wypisujemy związane ze słowem kluczowym terminy (np. do słowa vehicles – bus, van, plane)
  • Następne gałęzie mogą zawierać obrazki, definicje słów/fraz (najlepiej w języku angielskim, np. z Cambridge Dictionary) lub własne zdanie z wykorzystaniem słowa

Vehicles mind map

Dzięki następującym mapom myśli możecie nauczyć się nie tylko słownictwa, ale też gramatyki:

Irregular verbs

Present Perfect

Przykłady gotowych schematów można znaleźć na następujących stronach:

Pomimo dostępu do gotowych map, warto robić je samodzielnie, ponieważ w ten sposób analizujemy słownictwo i zależności, co, tak jak powiedział Ebbinghaus, jest 9 razy efektywniejsze niż pamięć mechaniczna. Schematy możesz rysować przy pomocy kolorowych długopisów, ołówków lub użyć innych narzędzi:

„Cieszę się, że uczę się języka obcego, mam kolekcję własnych map myśli, a dzięki prawidłowym interwałowym powtórkom wszystko zostało w mojej pamięci i mogę z nich korzystać”. Brzmi lepiej niż „Mam słabą pamięć”, prawda? Jeśli Wy też chcecie z dumą i uśmiechem mówić o swoich sukcesach w nauce języka obcego, nie marnujcie czasu, korzystajcie z dobrodziejstw Internetu i uczcie się już teraz!