Jak szybko nauczyć się języka angielskiego? 12 lifehacków od Project 12

Jak szybko nauczyć się języka angielskiego? 12 lifehacków od
Project 12

Autor: Iryna Metrisz

Czy rzeczywiście można nauczyć się angielskiego w 2 tygodnie, 3 miesiące lub rok? W tym artykule znajdziesz odpowiedź na to pytanie i dowiesz się, jak szybko nauczyć się angielskiego. Jeśli jesteś zainteresowany, zapoznaj się z 12 lifehackami, które przygotowaliśmy dla Ciebie.

Czynniki wpływające na szybkość uczenia się języka angielskiego

Czynniki wpływające na szybkość uczenia się języka angielskiego
Co wpływa na to, jak szybko uczymy się angielskiego?

Przede wszystkim musisz zrozumieć, że nie ma magicznej metody szybkiego uczenia się angielskiego. Czas potrzebny na naukę języka angielskiego zależy od dwóch czynników:

 • twojego stopnia znajomości języka angielskiego;
 • wysiłku, który poświęcisz na naukę języka angielskiego.

Przyjrzyjmy się bliżej każdemu z tych czynników.

Twój poziom znajomości języka angielskiego niewątpliwie wpływa na to, jak szybko nauczysz się angielskiego i czy potrafisz swobodnie nim się posługiwać.

Jeśli wcześniej uczyłeś się angielskiego, np. w szkole, na uczelni, kursach lub z korepetytorem, na pewno potrzebujesz mniej czasu na naukę, ponieważ posiadasz już jakąś wiedzę. Prawdopodobnie znasz już alfabet, dźwięki i zasady czytania. A może nawet masz bogate słownictwo, znasz struktury gramatyczne i potrafisz poprawnie ich używać.

Ale jeśli nigdy wcześniej nie miałeś styczności z językiem angielskim, nie ma mowy o ekspresowym miesięcznym lub dwumiesięcznym kursie języka angielskiego.

Dlatego najpierw musisz określić swój poziom znajomości języka, aby oszacować czas, który będzie Ci potrzebny na szybszą naukę. Aby sprawdzić swój poziom znajomości języka angielskiego rozwiąż test znajdujący się pod linkiem.

Szybka nauka języka angielskiego nie jest możliwa, jeśli uczysz się języka kilka razy w tygodniu z korepetytorem lub na kursach. Aby osiągnąć rezultaty, musisz dołożyć wszelkich starań i poświęcać na naukę dużo czasu każdego dnia. Nie mniej ważna jest motywacja, cierpliwość i regularność. I tylko z biegiem czasu zobaczysz wynik.

12 sposobów na szybką naukę języka angielskiego

12 sposobów na to, jak szybko nauczyć się języka angielskiego
Sekrety ekspresowej nauki języka angielskiego

 1. Wyznacz sobie konkretny cel

  Konkretny cel i motywacja są bardzo ważne w nauce języka angielskiego. Od razu powiem, że cel, który brzmi „doskonale nauczyć się języka angielskiego” jest niepoprawny. Jeśli chcesz podciągnąć język angielski przed wyjazdem za granicę, wystarczy Ci znajomość języka angielskiego na poziomie Intermediate. Jeśli planujesz przystąpić do egzaminów międzynarodowych – Upper-Intermediate i wyżej. Sprecyzuj cel, a następnie stopniowo do niego dąź.
   
 2. Znajdź dobre kursy, szkołę online lub korepetytora

  Bez wątpienia, angielskiego można nauczyć się samemu, jednak jeśli Twój cel to szybko nauczyć się angielskiego, zalecamy dobrać kursy, które Ci w tym pomogą. Wybierając szkołę, wracamy do punktu nr 1, czyli do celu nauki. Jeśli już masz cel, to dużo łatwiej będzie Ci znaleźć kursy. Ekspresowe kursy języka angielskiego w Warszawie i innych dużych miastach oferują szeroki wybór – kursy ogólnego języka angielskiego i biznesowego, intensywna nauka języka angielskiego, przygotowanie do egzaminów, zajęcia w grupach lub zajęcia indywidualne i wiele innych. Wystarczy wybrać kurs, który pomoże Ci osiągnąć cel.
   
 3. Rób zadania domowe

  Wiemy, że nie lubisz robić zadań domowych, ale jeśli już wybrałeś przyśpieszony kurs języka angielskiego, to wykonanie pracy domowej jest bardzo ważne. Tym bardziej, że zadania domowe mogą być ciekawe. Na naszych kursach pracujemy wg metody „odwróconej klasy”, czyli najpierw wykonanie pracy domowej, a następnie lekcja w klasie. W domu przed zajęciami nasi uczniowie oglądają krótkie filmiki, słuchają podcastów, wykonują zadania online za pomocą podręcznika interaktywnego, a na zajęciach stosują zdobytą wiedzę w praktyce, w rozmowach.
   
 4. Ćwicz angielski w codziennych sytuacjach

  Jeśli zdecydujesz szybko nauczyć się angielskiego, nie wystarczy uczyć się języka z lektorem kilka razy w tygodniu. Nie zapominaj o poprawianiu swojej znajomości języka angielskiego poprzez słuchanie piosenek, podcastów, audiobooków, oglądanie seriali i filmów, czytanie książek i blogów. Ćwicz język angielski w życiu codziennym, a nauczysz się go nawet nie zauważając tego. Jednym ze skutecznych sposobów, aby ćwiczyć język angielski, jest zmiana interfejsu telefonu komórkowego lub komputera na język angielski. Spróbuj. Gwarantujemy dobry wynik.
   
 5. Ćwicz angielski w pracy lub na uczelni

  Spróbuj przetłumaczyć na angielski to, co robisz w pracy lub na uczelni. To znacznie poszerzy Twoje aktywne słownictwo. Możesz znaleźć osobę, która też uczy się angielskiego i ćwiczyć razem.

  Nie jest też tajemnicą, że wiele nowych artykułów z różnych dziedzin jest publikowane głównie w języku angielskim. Dlatego znajomość języka angielskiego znacznie poszerzy Twoje horyzonty i nie będziesz musiał czekać, aż jakiś artykuł zostanie przetłumaczony na język ojczysty.
   
 6. Poszerzaj swoje słownictwo

  Bądź ciekawy wszystkiego. Gdy nie znasz znaczenia jakiegoś słowa, natychmiast sprawdź w słowniku i koniecznie sprawdź poprawną wymowę. Żeby zapamiętać nowe słowa i ćwiczyć je, możesz używać aplikacji na telefon komórkowy lub korzystać ze starego dobrego sposobu naklejania naklejek z angielskimi słówkami, których chcesz się nauczyć, na przedmioty w domu lub biurze.
   
 7. Myśl w języku angielskim

  Kiedy już będziesz mieć małe słownictwo i znać struktury gramatyczne, spróbuj myśleć po angielsku lub mów na głos to, co robisz. A jeśli wybierzesz ekspresowe kursy języka angielskiego w Warszawie lub innym mieście, pamiętaj, żeby wybrać zajęcia prowadzone wyłącznie w języku angielskim.
   
 8. Bierz udział w klubach konwersacyjnych z native speakerami

  Na szczęście teraz we wszystkich większych miastach Polski powstają kluby konwersacyjne z native speakerami, zarówno płatne, jak i bezpłatne. Zalecamy, żebyś każdego tygodnia uczestniczył w takich klubach, ale koniecznym warunkiem jest komunikowanie się i wyrażanie swojej opinii, nie wystarczy po prostu przyjść i posłuchać native speakera oraz innych uczniów. Nawet jeśli popełniasz błędy, mów. Na początku nauki języka angielskiego ważniejsze jest pokonanie bariery językowej niż mówienie absolutnie bez błędów.
   
 9. Zanurz się w środowisku anglojęzycznym

  Tak naprawdę na pytanie: „Jak szybko nauczyć się języka angielskiego?” oczywista jest odpowiedź: udać się do kraju anglojęzycznego i odbyć intensywne kursy języka angielskiego. Oprócz zajęć na kursach, będziesz rozmawiać w języku angielskim w komunikacji miejskiej, supermarkecie oraz kawiarni, i oczywiście będziesz słyszał tylko angielski. Pozwoli Ci to bardzo szybko przyzwyczaić się do języka i zacząć mówić.

  Minusem jest to, że takie ekspresowe kursy języka angielskiego za granicą są drogie, choć skuteczne. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na takie kursy, po prostu spróbuj pojechać na wakacje do kraju anglojęzycznego i połączyć wypoczynek z nauką języka. Jednak koniecznym warunkiem jest to, żebyś jak najwięcej mówił w języku angielskim, a nie używał języka migowego.
   
 10. Nie ucz się tego, co Ci się nie przyda

  Ten lifehack przede wszystkim dotyczy nauki nowych słów. Twoim zadaniem jest opanowanie aktywnego słownictwa. Oznacza to, że musisz nauczyć się przede wszystkim słów, które przydadzą Ci się w życiu codziennym, aby wyrazić swoją opinię. Chociaż język angielski liczy miliony słów, dla poziomu np. Intermediate potrzeba Ci tylko 2500-3500 słów.
   
 11. Ucz się angielskiego kompleksowo

  Podczas nauki języka angielskiego należy wziąć pod uwagę wszystkie cztery rodzaje aktywności: mówienie, słuchanie, czytanie i pisanie. Gdy będziesz uczyć się nowych słów lub gramatyki, rób to od razu w czterech kierunkach naraz: od razu wykorzystuj nową wiedzę w mówieniu, upewnij się, że potrafisz poprawnie zapisywać słówka, czytać je i rozumieć ze słuchu.
   
 12. Ucz się systematycznie

  Nauka języka angielskiego to trudny proces, który wymaga czasu, cierpliwości, motywacji i systematycznej pracy. Zwłaszcza jeśli planujesz szybko nauczyć się angielskiego, bądź przygotowany na systematyczną pracę każdego dnia, zanurzając się w języku angielskim z głową. Jeśli nie masz wystarczającej motywacji, znajdź ekspresowe kursy języka angielskiego w Warszawie.

Poniżej bardziej szczegółowo wyjaśnimy, ile czasu zajmuje szybkie nauczenie się języka angielskiego.

Ile czasu potrzeba, aby nauczyć się języka angielskiego

Ile czasu potrzeba, aby nauczyć się języka angielskiego
Ekspresowe kursy języka angielskiego w Warszawie – jakie wybrać?

„Jak szybko nauczyć się języka angielskiego i ile czasu to zajmie?” to najpopularniejsze pytanie wśród osób uczących się angielskiego. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każdy uczy się w swoim własnym tempie. Jednak poniżej postaramy się na nie odpowiedzieć, podając dokładne liczby.

Jak już wiesz, zgodnie z Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego (Common European Framework of Reference for Languages) lub w skrócie CEFR, istnieje sześć poziomów biegłości językowej (A1, A2, B1, B2, C1, C2). A1 to poziom podstawowy, a C2 zakłada biegłą znajomość języka. Każdy poziom obejmuje około 200 godzin nauki. Tak więc, jeśli dopiero zaczynasz uczyć się angielskiego i chcesz posługiwać się nim biegle, to potrzebujesz średnio 1200 godzin nauki języka angielskiego.

To, ile czasu będziesz potrzebować, żeby biegle posługiwać się językiem angielskim (na poziomie C2), zależy od:

 • twojego obecnego poziomu znajomości języka angielskiego;
 • ile czasu planujesz poświęcić na naukę języka angielskiego;
 • na co będziesz tracić ten czas.

Pierwszy punkt jest oczywisty – jeśli masz teraz poziom B1, to osiągniesz poziom C2 szybciej niż ci, którzy mają obecnie poziom A1.

Ile czasu muszę poświęcać na naukę, aby nauczyć się języka angielskiego? Oczywiście, że każdy z nas ma pracę, studiuje na uniwersytecie lub uczy się w szkole, ma rodzinę i hobby. Jednak jeśli chcesz osiągnąć wysoki poziom znajomości języka angielskiego, musisz poświecić swój czas na jego naukę. Spraw, aby nauka angielskiego stała się Twoim priorytetem przez określony czas.

Zalecamy wypróbować popularny dwugodzinny program nauczania dziennie, który obejmuje:

 • 30 minut ćwiczeń na wymowę;
 • 30 minut słuchania nagrań i czytania tekstów w języku angielskim;
 • 30 minut rozmowy;
 • 30 minut pisania.

Możesz dopasować ten plan do swoich potrzeb i harmonogramu dnia. Jeśli Twoim celem jest nauczyć się komunikatywnego języka angielskiego, skróć czas przeznaczony na czytanie lub pisanie i zwiększ czas na ćwiczenia na wymowę i praktykę mówienia. Jeśli potrzebujesz przygotować się do egzaminów międzynarodowych, ćwicz wszystkie cztery rodzaje aktywności mowy, ale także weź pod uwagę swoje mocne i słabe strony. Wybierając ekspresowe kursy języka angielskiego w Warszawie lub innym mieście, zapoznaj się z listą tematów, których będziesz się uczyć.

Nie ma znaczenia, jaki program nauczania wybierzesz dla siebie. Ale nawet jeśli poświęcisz na naukę pięć godzin dziennie, wciąż będziesz potrzebować czasu, aby rozmawiać po angielsku z innymi ludźmi, zrobić z tego nawyk i czuć się komfortowo, używając angielskiego w życiu codziennym.

W trakcie samodzielnej nauki języka angielskiego znalezienie rozmówcy może być trudne. W takim przypadku zalecamy wybór kursów ekspresowych języka angielskiego w Warszawie lub innym mieście. Dalej omówimy, na co zwracać uwagę przy wyborze przyspieszonych kursów języka angielskiego.

Jakie kursy angielskiego wybrać

Jeżeli wybierzesz ekspresowe kursy języka angielskiego w Warszawie, zalecamy zwrócić uwagę na kilka szczegółów.

 1. Czas trwania kursu. Nawet jeżeli wybierasz przyspieszone kursy komunikatywnego języka angielskiego, bądź realistą. Nie da się nauczyć angielskiego w 100 procentach za 2-3 miesiące, jednak opanowanie jednego poziomu jest całkiem możliwe.
   
 2. Zajęcia lub kluby konwersacyjne z native speakerami. Dla każdego celem nauki jest nauczyć się komunikować. Jeśli masz średni poziom znajomości języka angielskiego, uczestniczenie w zajęciach prowadzonych przez native speakerów jest bardzo ważne, ponieważ słyszysz wymowę i akcent osoby, dla której język angielski jest językiem ojczystym.
   
 3. Liczba osób w grupie. Jeśli Twoja grupa liczy powyżej 12 osób, nie zalecamy wyboru tych kursów, ponieważ lektor nie będzie mógł poświęcić należytej uwagi wszystkim. Optymalnie byłoby, gdyby grupa liczyła maksymalnie 12 uczniów, ponieważ można pracować w parach i grupach z różnymi ludźmi, przyzwyczaić się do różnej wymowy.
   
 4. Lekcja próbna. Większość ekspresowych kursów języka angielskiego w Warszawie oferuje pierwszą bezpłatną lekcję próbną. Skorzystaj z tej możliwości, ponieważ jest to idealny sposób na zrozumienie, czy pasuje Ci ta szkoła, metodologia lub lektorzy.