Lekcje angielskiego online – nauka z domu

Lekcje angielskiego online – nauka
z domu

Autor: Tatiana Ogorodnik, Dominika Sędzikowska

Nauka angielskiego wydaje się łatwa, ale nie wszystkim się to udaje, często nie przy pierwszej próbie – to zrozumiałe, ponieważ ten proces wymaga czasu i wysiłku. Aby zacząć uczyć się języka obcego, musisz najpierw wybrać szkołę, odpowiedni kurs, plan nauki i tak dalej. Gdy tylko te problemy zostaną rozwiązane, pojawiają się nowe – znaleźć czas na uczęszczanie na zajęcia i odrabianie prac domowych, a także powtarzanie materiału i praktykę. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na lekcje angielskiego online. Nie musisz nigdzie jechać, marnować czasu i pieniędzy. Wystarczy mieć komputer z dostępem do Internetu i działający mikrofon oraz kamerkę. Czy angielski online różni się od tradycyjnych kursów? Czy ten format uczenia się jest odpowiedni dla wszystkich? Jakie są zalety i wady? Sprawdźmy!

Wybierając kurs angielskiego online, pamiętaj o jednej prostej rzeczy – takie lekcje prawie nie różnią się od zwykłych zajęć, na pewno nie pod względem uczenia się. Również wymagają czasu, wysiłku, motywacji i dyscypliny. Uczenie się online nie przyniesie efektów, jeśli nie będziesz traktować go poważnie. Jeśli zdecydujesz się na naukę angielskiego online, musisz przestrzegać tych zasad.

  1. Regularne “uczęszczanie” na zajęcia. Podobnie jak w przypadku zwykłych kursów, takie zajęcia mają również harmonogram i określone terminy. Jeśli lekcja jest zaplanowana na 10 rano, wtedy powinieneś do niej dołączyć.
     
  2. Bądź obecny do końca lekcji. W przypadku samodzielnej nauki możesz zrobić sobie przerwę, kiedy tylko chcesz. W przypadku kursu online to nie zadziała – nie należy przerywać lekcji ani opuszczać jej przed czasem.
     
  3. Skoncentruj się na lekcji. Nauka angielskiego online nie jest dla wszystkich. Nie każdy jest w stanie skupić się na lekcji przebywając w domu, ponieważ tutaj czeka na nas wiele przeszkód. Łatwiej jest sięgnąć po telefon podczas lekcji online niż podczas spotkania “na żywo” z nauczycielem i grupą.
     
  4. Pamiętaj, że nauka angielskiego online to także nauka! Efekty i wyniki będą zależały od tego, na ile poważnie do tego podejdziesz.

Lekcje angielskiego online i stacjonarnie – jaka jest różnica?

Oprócz bycia w domu, lekcje angielskiego online nie różnią się zazwyczaj od lekcji w szkole. Podczas lekcji online można wykonywać te same ćwiczenia i ćwiczyć komunikację razem z grupą. Największa różnica to dzielący Was ekran.

Lekcje angielskiego online i stacjonarnie – jaka jest różnica?

Czy nauka angielskiego online jest łatwiejsza?

Każdy musi sam odpowiedzieć na to pytanie. To, jak łatwe lub trudne będą dla Ciebie lekcje języka angielskiego online, zależy od twojego stosunku do nich oraz preferencji. Jeśli masz motywację,podchodzisz do lekcji z należytą powagą i odpowiedzialnością, będzie to dobre rozwiązanie. Jeśli jednak nie lubisz formatu wideokonferencji i stresuje Cię możliwy problem z połączeniem lub korzystaniem z materiałów online – lepiej wybierz kurs stacjonarny. Jednak zanim uznasz, co jest dla Ciebie lepsze, lepiej wypróbować obie możliwości – kto wie, być może przekonasz się do czegoś nowego. 

Wybierając między nauką online a zajęciami stacjonarnym, nie należy koncentrować się na tym, co jest łatwiejsze, ponieważ nauka języka obcego w zasadzie nie może być łatwa. Oczywiście niektórzy uczą się szybciej, łatwiej zapamiętują zasady i słówka, a niektórzy potrzebują więcej czasu. Jednym z głównych kryteriów decydujących o wyborze jest komfort. Jeśli lubisz chodzić do szkoły, uczyć się w grupie z innymi ludźmi i mieć bezpośredni kontakt z nauczycielem, to nauka angielskiego online najprawdopodobniej Ci się nie spodoba. Jeśli nie chcesz spędzać czasu w drodze na kursy i z powrotem, a praca z komputerem i online to żaden problem – kurs angielskiego online jest stworzony dla Ciebie.

Inną znaczącą różnicą i zaletą tego formatu nauki, która może nieco ułatwić naukę języka, jest możliwość wypowiedzi w bardziej komfortowym otoczeniu. Wiele osób boi się mówić publicznie, wstydzi się wyrażać swoje opinie, zwłaszcza w języku, którego się uczą. Jest wystarczająco dużo obaw: ojczysty akcent, niezbyt bogate słownictwo, lęk przed kompromitacją. Odległość między nauczycielem a uczniami podczas lekcji angielskiego pozwala czuć się swobodniej i bardziej pewnie, więc nawet najbardziej nieśmiali ludzie są gotowi uczestniczyć w konwersacjach, wyrażać swoje myśli i ćwiczyć umiejętności językowe.

Zatem wniosek jest taki, że nauka angielskiego online jest złożonym procesem, który wymaga czasu, motywacji i wysiłku, tak jak każdy kurs stacjonarny. Ale ten rodzaj nauki ma również wiele zalet, które mogą okazać się kluczowe. 

Jak skuteczne są lekcje angielskiego online?

Niezależnie od formatu, kurs przyniesie takie rezultaty, na jakie sam zapracujesz. Oczywiście jeśli będzie to kompleksowy i dobry program – wybierz kurs, który zapewnia intensywną naukę kilka razy w tygodniu i upewnij się, że lektorzy są zaangażowani i korzystają z adekwatnych materiałów. Sprawdź opinie oraz skorzystaj z lekcji próbnej zanim się zdecydujesz. Najważniejsze, aby był to kurs nie samodzielny, który zaoferuje jedynie ćwiczenia na platformie, a taki, gdzie nauczyciel będzie prowadził lekcje i nadzorował postępy. 

Lekcje angielskiego online to nowoczesny i skuteczny sposób nauki języka obcego, który przynosi dobre rezultaty. Podobnie jak w przypadku każdego innego kursu, napotkasz pewne trudności, ale przy odpowiednim podejściu do lekcji możesz je łatwo pokonać.