Nauka angielskiego od zera: od czego zacząć i jak się nie zniechęcić

Nauka angielskiego od zera: od czego zacząć i jak się
nie zniechęcić

Autor: Ksenia Ivashchenko, Joanna Juzala

Nauka angielskiego od podstaw – wcześniej czy później każdy stawia sobie taki cel. Można zacząć uczyć się od podstawówki, ale można też dużo dużo później. Tak czy inaczej, języka obcego trzeba uczyć się od podstaw, a to wiąże się z wieloma wyzwaniami. Nie martw się, jest to możliwe w każdym wieku, jeśli odpowiednio dopasujesz program nauczania i zastosujesz skuteczne metody.

Spis treści

1. Metody nauki języka angielskiego od podstaw
     1.1. Od czego zacząć naukę?
     1.2. Samodzielna nauka angielskiego
     1.3. A może z nauczycielem?
2. Od czego zależą postępy?
     2.1. Praktyczne wskazówki dotyczące udanych lekcji angielskiego
     2.2. Jak szybko zobaczysz efekty?

Metody nauki języka angielskiego od podstaw

Najważniejsze w procesie nauki jest określenie odpowiedniej metodologii. Trzeba jasno zrozumieć, od czego zacząć, jaki sposób wybrać, aby zajęcia były radością i dawały efekty. Ważne jest również wiedzieć, czego nie robić, aby chęć nauki języka angielskiego nie zniknęła. Rozważymy różne sposoby nauki języka angielskiego od podstaw, spośród których możesz wybrać te najbardziej Ci odpowiadające.
 

Nauka angielskiego od zera: od czego zacząć i jak się nie zniechęcić
Teraz możesz uczyć się angielskiego bez wychodzenia z domu

Od czego zacząć naukę?

Wydawałoby się, że odpowiedź jest oczywista: musisz zacząć od najprostszej kwestii – alfabetu. A co zrobić po zapoznaniu się z literami i dźwiękami? Przejść do gramatyki lub aktywnie uczyć się słów? Co jest ważniejsze – najpierw przestudiować wymowę słów czy ich kolejność w zdaniu? Istnieje ciąg działań, którym eksperci radzą podążać.

  1. Alfabet jest podstawą wszystkiego. Nauka języka angielskiego od podstaw to przede wszystkim zapoznanie się z alfabetem. Musisz nie tylko czytać na głos litery i dźwięki, ale także zapisywać podstawowe zasady, w jaki sposób należy je wymawiać. Przydadzą się trochę później, gdy przejdziesz do czytania.

  2. Słownictwo początkowe. Gdy wiesz już w teorii, jak odczytuje się słowa, czas przejść do praktyki. Utwórz swój pierwszy zapas obcych słów, który później przekształci się w pierwsze zdania. Lepiej zacząć od najprostszych słów, ale różnych – aby móc ćwiczyć różne zasady wymowy.

  3. Zasady gramatyczne. Kolejnym etapem nauki języka angielskiego od podstaw jest zapoznanie się z gramatyką. Zanim zaczniesz budować zdania z nauczonych słów, musisz wiedzieć, jak je poprawnie umieścić w zdaniu. 

  4. Ćwiczenia audio. Ucząc się angielskiego od podstaw, słuchaj native speakerów. Taka forma pomaga nauczyć się rozpoznawać dane słowa ze słuchu, a także daje wyobrażenie o tym, jak prawidłowo się wysławiać.

  5. Praktyka od samego początku. Wiele osób błędnie uważa, że na starcie ​​jest zbyt wcześnie, aby ćwiczyć mówienie. W rzeczywistości im szybciej zaczniesz używać języka, tym szybciej się do niego przyzwyczaisz i łatwiej będzie ci mówić. Praktyka pokazuje, że tym, którzy zaczynają mówić w języku obcym od pierwszej lekcji jest łatwiej przyswajać nowe informacje na dłuższą metę. To samo dzieje się, gdy osoba, która nie zna angielskiego, trafia do anglojęzycznego środowiska – szybciej się dostosowuje i widać u niej większą motywację.

Samodzielna nauka angielskiego

Jednym z popularniejszych sposobów nauki języka angielskiego jest samodzielna praktyka, wspomagana przez przeróżne ogólnodostępne materiały. 

  1. Wydawałoby się, że przy tak wielu zasobach dostępnych dla każdego w internecie można łatwo nauczyć się wszystkiego, zwłaszcza języka obcego od podstaw.

    Ale w rzeczywistości może Ci brakować motywacji i dyscypliny:

  • jeśli masz słabą samodyscyplinę, to mało prawdopodobne, że zmusisz się do regularnych ćwiczeń i praktyki;
  • niektóre aspekty są trudne do zrozumienia samemu;
  • możesz się nudzić samodzielnie układając plan nauki, a zajęcia nie będą przyjemne.
  1. Darmowe kursy online.
    Możesz zapisać się na bezpłatne kursy online, które mogą być nawet nadzorowane przez nauczyciela. Ale z reguły nie osiągasz w taki sposób zbyt dużych postępów, ponieważ brakuje w tym kontroli. Chcesz uczyć się i wykonywać zadania – super, nie chcesz – nikt Cię przecież nie zmusi.

  2. Aplikacje mobilne.
    Istnieją specjalne programy, które pozwalają uczyć się angielskiego od podstaw bez wstawania z kanapy, czy w autobusie w drodze do pracy. Świętują Twoje postępy, przypominają o lekcjach i oferują ćwiczenia, które pomogą Ci lepiej opanować materiał. Czasem jednak lepiej wstać z kanapy, bo „leniwa” nauka języka może być nieefektywna – nic nie zapisujesz, a zatem nie pamiętasz już nic na drugi dzień i wracasz do początku.

  3. Książki, filmy, podcasty. Słuchanie języka tak często, jak to tylko możliwe, nigdy nie będzie marnowaniem czasu – pomocne może być oglądanie filmów z napisami, słuchanie piosenek lub krótkich wykładów oraz czytanie książek. Jednak ucząc się języka angielskiego lepiej korzystać z tych metod już po jakimś czasie, bo na początku taka ilość materiału może przyprawiać o zawrót głowy. Oczywiście możesz wybrać książki i filmy dla początkujących, a nawet dla dzieci, co znacznie ułatwi Ci przyswajanie informacji.

A może z nauczycielem?

Zajęcia w szkole językowej były, są i będą najbardziej efektywne. Pracując z nauczycielem według jasnego harmonogramu, będziesz stopniowo i regularnie uczyć się materiału. Oprócz tradycyjnych zajęć możesz również zapisać się do klubu konwersacyjnego, w którym forma nauki jest bardziej nieformalna.

  • Szkoła języków obcych.
    Native speaker, a przynajmniej osoba, która zna go na wysokim poziomie, może wytłumaczyć Ci kontrowersyjne kwestie, monitorować realizację ćwiczeń, a co najważniejsze – popracować z Tobą nad błędami. Jeśli nauczysz się czegoś źle lub nie naprawisz błędu na czas, możesz zbudować złe nawyki, od których trudno Ci będzie się później oderwać.

  • Kluby dyskusyjne.
    Tutaj uczniowie zbierają się razem i po prostu rozmawiają na zadany temat. Są native speakerzy, którzy poprawiają Twoją wymowę i styl wypowiedzi. W ten sposób uczysz się używać języka, komunikując się na żywo z innymi i ucząc się na podstawie ich doświadczeń. Te zajęcia są bardzo efektywne, ale nie nadają się dla początkujących. Potrzeba co najmniej kilku miesięcy nauki, aby płynnie mówić w nowym języku.

Nowoczesne kursy i szkoły języka angielskiego pomogą Ci szybciej i łatwiej osiągnąć swój cel. Ale musisz znaleźć nauczyciela, którego metoda jest dla Ciebie odpowiednia i który zaszczepi w Tobie miłość do języka. Wiele zależy od miejsca, dlatego lepiej zacząć od lekcji próbnej przed zakupem karnetu na cały kurs. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie szkoły językowe oferują dziś możliwość darmowej lekcji próbnej.

Od czego zależą postępy?

Wybraliśmy już najlepszy sposób na rozpoczęcie nauki języka angielskiego. Teraz kilka wskazówek, których należy przestrzegać, aby osiągnąć imponujące wyniki.
 

Nauka angielskiego od zera: od czego zacząć i jak się nie zniechęcić - 2
Regularna praktyka pomoże Ci odnieść sukces

Praktyczne wskazówki dotyczące udanych lekcji angielskiego

Po wybraniu odpowiedniego sposobu nauki języka ważne jest, aby nie zapomnieć o ogólnie przyjętych zasadach, które pomogą uczynić naukę jak najbardziej efektywną. Przestrzegając tych zasad, z pewnością odniesiesz sukces ;)

  1. Nie omijaj lekcji. W porządku, jeśli zdarzy się to raz lub dwa, ale jeśli regularnie opuszczasz zajęcia, nic dobrego z tego nie wyniknie. Jeśli dużo opuścisz, trudno będzie nadrobić zaległości, nowy materiał i opuszczone lekcje. Nie bądź leniem, ćwicz nieustannie, tylko tak będziesz mistrzem!

  2. Wykonuj wszystkie ćwiczenia. Myślisz, że dorosłość zwalnia z pracy domowej? Nic bardziej mylnego! Bez praktyki nie osiągniesz imponujących wyników. Kiedy piszesz – lepiej zapamiętujesz informacje, gdy wielokrotnie piszesz to samo – wiedza jest mocno zakorzeniona w pamięci. Dlatego ogromne znaczenie ma wykonywanie nawet większości, na pierwszy rzut oka, podstawowych ćwiczeń.

  3. Używaj języka. Jeśli nie używasz czegoś przez długi czas, może przestać działać lub rdzewieć. To samo dotyczy języka angielskiego. Jeśli nie zastosujesz go w praktyce, po prostu o nim zapomnisz. Aby opanować język obcy, musisz go regularnie używać, a także wykonywać ćwiczenia. Jeśli Twoi znajomi znają język, od czasu do czasu rozmawiaj z nimi po angielsku. Jeśli nie masz z kim porozmawiać, możesz ćwiczyć monologi. Najważniejsze to przyzwyczaić się do mówienia w obcym języku, aby nie czuć się skrępowanym i zawstydzonym, a także nauczyć się szybko budować w głowie zdania. Oczywiście możesz wyjechać za granicę i tam ćwiczyć język, ale jeśli nie jest to możliwe, porozmawiaj ze sobą w domu.

Jak szybko zobaczysz efekty?

Wszystko zależy od tego, jaki wynik chcesz osiągnąć. Jeśli Twoim celem jest ogólna znajomość języka, będziesz mógł swobodnie rozmawiać na proste tematy w ciągu 3-5 miesięcy. Jeśli chcesz osiągnąć poziom zaawansowany i zdobyć certyfikat, musisz pracować znacznie dłużej. W każdym razie, postępując zgodnie z naszymi radami, wkrótce zaczniesz odnosić sukcesy, bez względu na cel. 

Kiedy rozwiniesz solidne słownictwo, opanujesz zasady gramatyki i będziesz regularnie ćwiczyć, nauka nie będzie obowiązkiem, ale przyjemną rozrywką. Wystarczy zacząć!