Nauka angielskiego online: motywacja, skuteczność, porady

Nauka angielskiego online: motywacja,
skuteczność, porady

Autor: Julia Błażewicz, Dominika Sędzikowska

W ciągu ostatnich kilku lat, wiele aspektów naszego życia przeniosło się do sfery technologii i internetu. Już nie trzeba chodzić do szkół językowych, aby się czegoś nauczyć. Nauka angielskiego online jest bardzo wygodna i może okazać się tak samo skuteczna jak kursy stacjonarne. Zobaczmy, czy taka forma naprawdę przynosi rezultaty.

Na szczęście dzisiaj istnieje ogromna liczba różnych kursów oferujących kształcenie zdalne. Aby wybrać kursy, które Cię nie rozczarują, zwróć uwagę na tych, którzy są gotowi zorganizować pełny proces uczenia się online. Jeśli do znalezienia i przerobienia materiałów musisz użyć skrzynki mailowej, strony internetowej i konta na platformie – nie jest to zbyt wygodne. Szkoła języka angielskiego online powinna zapewnić wszystkie materiały w jednym miejscu i wygodny dostęp.

Dla kogo powstają kursy angielskiego online?

Kursy języka angielskiego online są przeznaczone przede wszystkim dla zapracowanych osób, a także tych, którzy czują się komfortowo pracując i ucząc się zdalnie.

 • Biznesmeni, którzy spędzają dużo czasu w podróżach służbowych
 • Ludzie, którzy znajdują miliony wymówek, aby odłożyć naukę do szuflady. Nauka angielskiego online zachęca do rozwoju tu i teraz
 • Osoby, które lubią technologię i nie chcą/nie mogą marnować czasu dojeżdżając na zajęcia
 • Osoby, które nie czują się komfortowo w salach na zajęciach “na żywo”
 • Osoby, które chcą jak najszybciej przerobić kolejny poziom, ponieważ regularne kursy mogą potrwać kilka miesięcy
 • Osoby, które potrafią się zmotywować i pracować samodzielnie (kurs to przecież nie wszystko – potrzebny jest także własny wkład)

Skuteczność nauki angielskiego online

Okazuje się, że nauka angielskiego online jest w stanie zastąpić zajęcia stacjonarne, chociaż wszystko tak naprawdę zależy od Twoich potrzeb i preferencji. Najlepsze będą kursy, które odbywają się zdalnie, ale wciąż polegają na spotkaniach z nauczycielem i grupą. Kursy samodzielne, które polegają tylko na czytaniu, oglądaniu i wypełnianiu ćwiczeń nigdy nie będą tak skuteczne i nie dają zbyt wiele okazji do praktyki mówienia.

Zajęcia w angielskiej szkole online mogą być indywidualne i grupowe. Te ostatnie zachowują możliwość pracy w parach, prowadzenia dyskusji, odgrywania ról i innych działań dostępnych w kursach offline. Pamiętaj jednak, że tak jak w przypadku tradycyjnych kursów, musisz poświęcić swój czas i ćwiczyć to, co przerabiasz na lekcjach.

Skuteczność nauki angielskiego online

Angielski online – zalety
 

 1. Główne zalety nauki angielskiego online to swoboda względem terminów, oszczędność czasu przez brak dojazdów i komfort, ponieważ uczysz się z domu.
   
 2. Uczniowie mogą wybrać dni i godziny zajęć w angielskiej szkole online. Ponadto mogą w nich uczestniczyć z dowolnego miejsca: w domu, w biurze, w podróży służbowej, a także na wakacjach. Dzięki tej formie edukacji każdy uczeń czuje się komfortowo i swobodnie.
   
 3. Wszystkie szanujące się szkoły języka angielskiego online mają zespół profesjonalnych nauczycieli, którzy tworzą swobodną atmosferę uczenia się. Nauka angielskiego na odległość jest prowadzona nie tylko przez specjalistów z dużym doświadczeniem w nauczaniu, ale także z pewnymi umiejętnościami online, ponieważ nie wszyscy będą w stanie zorganizować i kontrolować lekcję zdalną. 
   
 4. Nauka w angielskiej szkole online opiera się na skutecznej i nowoczesnej metodzie komunikacyjnej z wykorzystaniem technologii multimedialnych. Studenci nigdy się nie nudzą. Podczas nauki nacisk powinien być kładziony na mówiony angielski, a także na gramatykę w praktyce.
   
 5. Szkoła języka angielskiego online zapewnia komunikację na żywo z native speakerem podczas głównych lekcji lub w dodatkowych klubach konwersacyjnych, szkoleniach i kursach specjalnych. W ten sposób możesz znacznie poprawić wymowę i rozumienie języka angielskiego ze słuchu.
   
 6. Zajęcia w szkole online są także tańsze niż na kursach standardowych. Wynika to z optymalizacji kosztów. Nauczyciel nie musi przyjeżdżać do szkoły i zapewniać sobie i swoim uczniom materiałów drukowanych, a właściciele nie płacą czynszu.
   

 

Jak zmotywować się do nauki angielskiego online?

Zazwyczaj trudno jest zmusić się do wzięcia udziału w kursie języka obcego. Niektórzy usprawiedliwiają to brakiem pieniędzy, niektórzy mówią o braku wolnego czasu, ale najczęściej wynika to z niechęci do nauki, a nawet strachu przed nauczycielem i kolegami z klasy. Takie skojarzenia powstały w każdym z nas w szkole. Musimy jednak pamiętać, że współczesna nauka odbywa się w zupełnie innej formie, która powinna pozostawić jedynie pozytywne emocje.

Ucząc się angielskiego zdalnie, nie bierz sobie do serca swoich błędów. Mogą być największymi przeszkodami podczas kursu. Wiele osób czuje się źle z powodu błędów i traci motywację do zdobywania nowej wiedzy. Musisz pamiętać, że każdy popełnia błędy i na nich się uczy – staraj się nie przejmować i przełamać barierę językową. 100% poprawność przyjdzie później. Na początku najważniejsze by zacząć mówić. 

Wielu nauczycieli szkół języka angielskiego online zaleca prowadzenie dziennika sukcesów podczas trwania kursu. Ten dziennik pomoże zmotywować się i monitorować postępy. Na koniec każdej lekcji powinieneś zapisać wszystko, co opanowałeś i zrozumiałeś. Nie musisz podawać szczegółów, ale staraj się unikać różnych słów abstrakcyjnych. Dzięki temu będziesz mógł spojrzeć wstecz i zobaczyć ile postępów zrobiłeś. 

Nauka online ma jednego największego wroga – rozpraszanie się. Zadbaj o to, by podczas lekcji czy odrabiania zadań nie rozpraszał Cię telefon czy domownicy. Traktuj to tak samo jak zajęcia w szkole, na których musisz być skupiony i zaangażowany.