Nauka angielskiego online – poprawa wymowy

Nauka angielskiego online –
poprawa wymowy

Autor: Darina Kozlova, Joanna Juzala

Każdy, kto uczy się angielskiego online, zna wszystkie zalety tego formatu. Niestety wielu studentom nadal trudno jest opanować poprawną wymowę i często nie potrafią sobie z tym poradzić. Zapoznaj się z naszymi sprawdzonymi sposobami na ćwiczenie wymowy i przestań się wstydzić swojego akcentu :) 

 

Skonsultuj się z nauczycielem

Nie bój się zadawać pytań i popełniać błędów. Pamiętaj, że nauczyciel zawsze Ci pomoże i doradzi. Skontroluje Twoją wymowę i popracuje z Tobą nad wszystkimi niedociągnięciami.

 

Mów powoli

Wielu uczniów uważa, że ​​im szybciej mówią, tym lepsze wrażenie robią. Ale w rzeczywistości z powodu tego nawyku ich mowa jest niewyraźna i popełniają wiele błędów. Jeśli uczysz się angielskiego online, nie zapomnij o funkcjach transmisji dźwięku przez mikrofon i słuchawki. Kiedy zaczniesz panować nad sobą i mówić wolniej, zauważysz, że inni uczniowie lepiej Cię rozumieją i łatwiej jest wam nawiązać kontakt nawet na odległość ;)
 

Nauka angielskiego online – poprawa wymowy
Nauka online jest wygodna dla osób z napiętym harmonogramem

 

Używaj dedykowanych aplikacji

Jednym z lepszych narzędzi jest Pronounce – bezpłatne rozszerzenie przeglądarki internetowej z funkcjami takimi jak:

  • odczytywanie wybranego tekstu;
  • nagrywanie Twoich przemówień;
  • odtwarzanie nagrań Twojego czytania, zapewniając możliwość porównania z wymową native speakera.

 

Słuchaj native speakerów

Dobrym sposobem sprawdzenia, jak brzmi dane słowo, jest nauka u źródła. Zapisz się do klubu konwersacyjnego z native speakerem, zacznij regularnie oglądać zagraniczne wiadomości, talk show lub seriale telewizyjne – znajdź to, co lubisz najbardziej. Pamiętaj też o różnicy między brytyjskim a amerykańskim angielskim ;) Na początku to wszystko może się wydawać kompletnie niezrozumiałe, ale zobaczysz, że z czasem łatwiej Ci będzie przyswajać nowe informacje po angielsku.

 

Pracuj ze słownikami internetowymi

Oprócz materiałów do nauki i platformy swojej internetowej szkoły angielskiego, zacznij regularnie korzystać z Cambridge Dictionary. W tym słowniku internetowym możesz sprawdzić nie tylko znaczenie, ale również to, jak dane słowo jest należy poprawnie wymawiać z uwzględnieniem brytyjskiej i amerykańskiej wymowy.

 

Czytaj na głos

Kiedy już zrozumiesz podstawowe zasady wymowy, postaraj się czytać na głos nawet każdego dnia. Pomoże ci to poprawić swoje umiejętności, ale też bardzo ważne jest, aby naprawdę zrozumieć specyfikę wymowy różnych kombinacji dźwięków. W najgorszym wypadku, możesz nawet nie wiedzieć, że popełniasz błędy, a ciągłe czytanie tylko pogorszy sytuację. Dlatego warto czasami skorzystać z indywidualnych konsultacji z native speakerem, który nakieruje Cię na dobrą drogę i pomoże w osiągnięciu zamierzonego celu.