Lekcje angielskiego z native speakerami są zwykle oferowane przez szkoły językowe jako uzupełnienie regularnych zajęć lub dodatek do podstawowego kursu. Na rynku znajdziemy także kursy w całości prowadzone przez native speakerów. Czy wszyscy takich zajęć potrzebują? Jakie wynikają z nich korzyści? Porozmawiajmy o wadach i zaletach tego typu lekcji.
Zalety zajęć z native speakerem
Wiele osób poszukuje kursów prowadzonych w całości przez native speakerów lub szkoły, która chociaż oferuje takie lekcje jako uzupełnienie podstawowego programu. Wydaje się to całkiem logiczne, ponieważ osoba, która urodziła się w anglojęzycznym kraju i zna ten język od podszewki zasadniczo daje nam gwarancję autentyczności. Dzięki native speakerom mamy okazję posłuchać danego akcentu, poznać faktycznie używane słownictwo, a nawet kulturę konkretnego kraju czy regionu – to wszystko z pierwszej ręki.
Na zajęciach z native speakerem możesz znacznie poprawić swoje umiejętności językowe
Umiejętność rozumienia języka
Jedną z najczęstszych obaw podczas rozmowy z obcokrajowcem jest brak zrozumienia. Wiele osób martwi się, że będzie miało kłopoty z rozmową ze względu na akcent, szybkość mówienia czy słownictwo. Te kwestie zależą od regionu, z którego dana osoba pochodzi, więc prawdopodobieństwo, że w rozmowie z Australijczykiem usłyszysz na przykład nowe, nieznane słowa jest spore.
Zajęcia z native speakerem dają możliwość poznania języka od tej praktycznej strony. Jeśli zapiszesz się na lekcję z brytyjczykiem, posłuchasz prawdziwego brytyjskiego akcentu i sposobu mówienia. Dzięki temu, jadąc do Wielkiej Brytanii nie będziesz się już stresować. Oczywiście to samo tyczy się innych akcentów i innych krajów. Zatem niezaprzeczalną zaletą zajęć z native speakerem jest poprawa rozumienia języka i kontakt z autentycznym akcentem, co sprawi, że Twoja wymowa z czasem też się poprawi.
Bariera językowa
Bariera językowa jest głównym wrogiem nawet najbardziej utalentowanych uczniów. Nawet jeśli bez problemu posługujesz się językiem angielskim w komfortowych warunkach (na zajęciach ze znaną grupą czy znajomym nauczycielem), możesz mieć kłopot ze spontaniczną rozmową z obcokrajowcem. W szkole językowej często słyszymy o takich sytuacjach. Na zajęciach wszystko jest super, bo znasz to środowisko i wiesz, że czeka Cię tam mówienie i ćwiczenie języka, ale gdy ktoś chociażby zapyta o drogę, dopada Cię zakłopotanie, stres i odpowiadasz “I don’t speak English”. Zajęcia z native speakerem pozwolą Ci choć częściowo pozbyć się tego problemu, ponieważ zbudują Twoją pewność siebie. A dlaczego? Ponieważ zdasz sobie sprawę, że nawet jeśli popełniasz drobne błędy językowe, a Twoja wymowa nie jest idealna, to wciąż można Cię zrozumieć.
Dodatkowo, na lekcji z native speakerem będziesz mówić wyłącznie w języku dla Ciebie obcym. To może być na początku stresujące, ale jest bardzo skuteczne. Na kursie z lektorem, który zna język Polski, będziesz instynktownie wtrącać coś po polsku lub w ten sposób prosić o pomoc, zatem dłużej zajmie Ci nauka komunikacji po angielsku.
Nowe słownictwo
Native speakerzy lubią używać słów, których raczej nie znajdziesz w podręcznikach. Na takich zajęciach poznasz slang i słownictwo potoczne, którego nie nauczysz się na typowym kursie, bo jak wiadomo żyją one własnym życiem i stale ewoluują. Wiele słówek i wyrażeń występuje tylko regionalnie, więc jest duża szansa, że to właśnie native speaker najlepiej Ci je wyjaśni. Jednak musisz pamiętać, że aby dobrze zapoznać się ze słownictwem potocznym, lekcje z native speakerem to nie wszystko. Rozwijaj swój język dzięki kulturze – oglądaj wywiady, seriale, filmy, słuchaj podcastów. Zwróć też uwagę, by źródła, które wybierasz były zróżnicowane. Warto poznawać akcenty i slang z różnych regionów, także z krajów innych niż anglojęzyczne.
Odkryj kulturę krajów anglojęzycznych
Nikt nie opowie o kraju lepiej, niż jego mieszkańcy. Bez względu na to, skąd pochodzi Twój nauczyciel – z Wielkiej Brytanii, USA, Australii, Nowej Zelandii lub innych – zawsze znajdziesz coś, o co możesz go zapytać. Pomoże Ci to lepiej zrozumieć kulturę danego kraju i poszerzyć swój światopogląd. Jeśli kontekst kulturowy jest dla Ciebie ciekawy, chętniej będziesz uczyć się języka, a Twoja motywacja będzie silniejsza.
Nauka języka angielskiego z native speakerem zazwyczaj nie wiąże się z częstym korzystaniem z materiałów edukacyjnych. Najczęściej będziesz poruszać tematy, które są związane z życiem codziennym. Dzięki temu możesz poprawić swoje umiejętności językowe w przyjemny i “luźny” sposób, omawiając to, co Cię interesuje.
Wady kursów języka angielskiego z native speakerem
Wiele osób tak bardzo skupia się na zaletach, które widzą w zajęciach prowadzonych przez native speakerów, że nie zauważa ich wad. Niestety kursy z “nativami” mają kilka minusów, które mogą mieć wpływ na ich skuteczność.
Native speaker języka angielskiego często zna tylko angielski
Oczywiście nie jest to reguła, ale biorąc pod uwagę, że to reszta świata od lat uczy się angielskiego, osoby anglojęzyczne często nie znają języków im obcych. Czemu to ma znaczenie? A no dlatego, że osoba, która nigdy nie doświadczyła uczenia się języka obcego nie wie, z jakimi problemami borykają się uczniowie i nie zawsze będzie umiała im pomóc. Native speaker niekoniecznie będzie wiedział, że w języku polskim nie istnieje coś takiego jak Past Perfect Continuous i nie zrozumie dlaczego jest o tę konstrukcję pytany. Przecież zna ją od najmłodszych lat i nie widzi w niej nic skomplikowanego. Aby dobrze uczyć języka, potrzebne jest odpowiednie wykształcenie. Znajomość technik zapamiętywania, tłumaczenie zagadnień w sposób zrozumiały i systematyczne podejście są kluczowe, a wielu native speakerów niestety tego nie potrafi. Zatem takie zajęcia będą świetnym uzupełnieniem (szczególnie na wyższych poziomach), ale mogą się nie sprawdzić jako główny kurs.
Wyobraź sobie, że masz nauczyć kogoś mówić po polsku. Czy wiesz od czego zacząć? Jak wytłumaczyć gramatykę i stopniowo wprowadzać nowe zagadnienia? Bardzo ciężko jest to zrobić bez przygotowania w tym kierunku. Jeśli natomiast ktoś, kto już poznał trochę polski i jest w stanie prowadzić rozmowę, poprosi Cię o konwersacje – żaden problem, prawda?
Błędy gramatyczne
Nie jest to nic strasznego, bo każdy te błędy popełnia, ale poprawność jest istotna, kiedy chcesz się od kogoś uczyć. Polacy, jako native speakerzy języka polskiego, popełniają wiele błędów gramatycznych. Zatem osoba anglojęzyczna, która nie spędziła wielu lat na studiach filologicznych, też będzie je popełniać. Szczególnie na podstawowych poziomach, bardzo łatwo takie błędy zapamiętać i samemu zacząć je popełniać. Dlatego tak ważne jest, by dobrze zrozumieć gramatykę, a do tego potrzebny będzie wykwalifikowany nauczyciel.
Podsumowanie
Zajęcia z native speakerem mają wiele zalet i zdecydowanie są wartościowym dodatkiem do Twojego kursu, ale no właśnie – dodatkiem. Skuteczna nauka wymaga dobrego nauczyciela, który krok po kroku przeprowadzi ucznia przez poszczególne etapy i będzie umiał pomóc, gdy pojawią się problemy. Jeśli decydujesz się na kurs prowadzony w całości przez native speakera, upewnij się, że ma on przygotowanie pedagogiczne i jest prawdziwym nauczycielem. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się kurs z wykwalifikowanym lektorem i dodatkowe konwersacje z nativem, które uzupełnią i poszerzą Twoją wiedzę praktyczną.