Nudne lekcje angielskiego – 5 aplikacji na smartfony

Nudne lekcje angielskiego – 5 aplikacji
na smartfony

Autor: Anastasia Biryukova, Dominika Sędzikowska

Niektóre szkoły wybierają utarte, znanej ścieżki i stosują tradycyjne metody nauczania, inne są bardziej na bieżąco: wplatają w program śpiew, taniec, gry, filmy, seriale, muzykę. Od jakiegoś czasu bardzo popularne stały się także aplikacje zaprojektowane specjalnie do nauki języków. Jak pokazuje praktyka, nowoczesne formy nauki angielskiego przynoszą dużo lepsze efekty – ludzie szybciej zapamiętują informacje i łatwiej pokonują barierę językową, a dzięki aplikacjom mają angielski zawsze przy sobie i mogą uczyć się nawet w drodze do pracy czy szkoły.

Obecnie postęp technologiczny w postaci laptopów, tabletów i smartfonów pomaga urozmaicić naukę. Dlatego przyjrzymy się aplikacjom językowym, które mogą Wam się przydać.

Ale zanim zaczniemy, zastanów się, dlaczego Twój telefon może być przydatny w nauce języka obcego?

Dlaczego warto korzystać ze smartfona ucząc się angielskiego?

Siedzisz godzinami na Instagramie, Facebooku, Twitterze? Może warto rozszerzyć swoją kolekcję aplikacji o takie, które przyniosą Ci prawdziwe korzyści zamiast marnować Twój czas. Chyba warto spróbować. Technologia w końcu powinna ułatwiać nam życie. Co więcej, aplikacje na telefon mogą pomóc i uczniom i nauczycielom. Sprawdźmy, w jaki sposób ułatwiają one czasochłonny proces nauki języka obcego.

Dlaczego warto korzystać ze smartfona ucząc się angielskiego?

7 zalet korzystania ze smartfonu ucząc się angielskiego:

  1. Przyjazny dla środowiska
    Zamiast drukować tony arkuszy ćwiczeń lub tekstów, możesz zainstalować kilka aplikacji i zapomnieć o zużywaniu papieru.
     
  2. Szybko
    Nie musisz ciągle nosić i kartkować notesów w poszukiwaniu słówek lub zasad gramatycznych, wystarczy otworzyć na przykład Quizlet – i wszystko masz w jednym miejscu.
     
  3. Pod ręką
    Gdziekolwiek jesteś, kiedykolwiek chcesz – zawsze masz przy sobie smartfon, co oznacza, że ​​możesz uczyć się angielskiego w dowolnym momencie. Stojąc w korku lub czekając na kogoś, włącz Kahoot i wypełnij krótki 5-minutowy test.
     
  4. Dobra zabawa
    Kahoot pozwoli Ci spędzać czas z rodziną lub przyjaciółmi na nauce angielskiego. Laptop lub komputer + smartfon + dobry nastrój = zabawna, ciekawa lekcja angielskiego, którą zapamiętasz na długo. Przeczytaj następną sekcję, aby dowiedzieć się jak korzystać z Kahoot.
     
  5. Ciekawe i ekscytujące
    Jedną z wielkich zalet aplikacji mobilnych jest to, że wciągają cię do niesamowitego, świata języka angielskiego, od którego ciężko się oderwać. Nie spotkasz tam nudnych prowadzących, którzy mówią usypiającym głosem o Present Continuous i jego odmianie. Dostajesz wiedzę w małych porcjach, szybko, klarownie, a w dodatku możesz sam się sprawdzać robiąc testy.
     
  6. Za darmo
    Większość aplikacji językowych jest dostępna całkowicie za darmo. Nic nie tracisz!
     
  7. Zdalnie
    Możesz korzystać z aplikacji nie tylko na lekcji, ale także w domu, w pracy, w metrze, w parku, gdziekolwiek zabierasz ze sobą telefon. Ponadto, w przypadku niektórych aplikacji, połączenie z internetem nie jest wymagane.

Oto przegląd interesujących aplikacji, z których możesz teraz korzystać.

5 najlepszych aplikacji do nauki angielskiego

Trochę Cię rozczaruję, ale nie znajdziesz tutaj informacji o Duolingo lub LinguaLeo.

Te aplikacje są odpowiednie raczej do samodzielnej nauki języka niż do nauki na lekcji angielskiego. Przedstawimy te aplikacje, z których możesz korzystać zarówno na lekcji, jak i w domu. Let’s go!

Quizlet

Quizlet, aplikacja stworzona już w 2005 roku, po to by pomóc jednemu uczniowi przygotować się do testu z francuskich słówek. Teraz używa jej ponad 300 milionów ludzi miesięcznie podczas nauki nowych słówek, zwrotów i pojęć.

Zalecany poziom: od początkującego do zaawansowanego.

Pomaga w: zapamiętywaniu słownictwa.

Jak działa: wejdź do Google Play lub App Store, pobierz, zarejestruj się. Wybierz moduł, który zaproponował Ci nauczyciel lub który sam znalazłeś/stworzyłeś. Otwórz go, wybierz tryb i zacznij się uczyć!

Quizlet działa jak fiszki. Dodatkowo, możesz stworzyć własny zestaw. Nie będziesz już musiał zakrywać wszystkich słówek na obrazku w podręczniku, ta aplikacja zrobi wszystko za Ciebie. Quizlet oferuje również plan, który przypomina kiedy i co należy powtórzyć. Tryb zapamiętywania oparty jest na funkcji asystenta, która korzysta z uczenia maszynowego, porównuje tysiące anonimowych sesji i rozumie, w jaki sposób ludzie zapamiętują nowe materiały, więc pomaga nam robić to szybciej i bardziej efektywnie.

Na lekcji języka angielskiego w Warszawie nauczyciel może zasugerować grę Quizlet.Live. Grę, która pomoże utrwalić słownictwo przedstawione podczas lekcji, lepiej się skoncentrować i pracować w zespole.

Quizlet sprawdzi się także do prowadzenia lekcji angielskiego przez Skype.

Kahoot

Jedna z najciekawszych aplikacji do nauki języka. Celem Kahoot jest sprawienie by nauka stała się niezapomnianym przeżyciem. Z ich platformy do gier korzystają miliony ludzi na całym świecie: nauczyciele, dzieci w wieku szkolnym, pracownicy firm i wszyscy, którzy uwielbiają się uczyć. Możesz szybko tworzyć quizy za pomocą Kahoot i rozwiązywać je kiedy i gdzie chcesz. Kahoot jest przeznaczony nie tylko do nauki języka angielskiego, ale także innych przedmiotów. Możesz grać w trybie live z pytaniami, które wyświetlają się dzięki projektorowi lub używając swojego smartfonu. Kahoot może przydać się nie tylko na zajęciach z języka angielskiego, ale także na eventach firmowych czy na różnych imprezach – został stworzony do tak zwanego “social learning” czyli wspólnej nauki w grupie. Jeśli na poziomie początkującym z łatwością zapamiętujesz słówka i gramatykę, możesz spróbować wyższego poziomu trudności oraz opcji dyskusji.

Kahoot uzupełni każdą lekcję jak wisienka na torcie.

Zalecany poziom: od początkującego do zaawansowanego.

Pomaga w: zapamiętywaniu słownictwa i gramatyki.

Jak działa: przejdź do Kahoot.com, zarejestruj się, wybierz swoją ulubioną grę lub utwórz własną, podłącz inne urządzenia (jeśli grasz z innymi) , w tym celu wszyscy gracze muszą otworzyć Kahoot i wprowadzić kod PIN gry, który zostanie wyświetlony na ekranie głównym. To wszystko. Miłej zabawy!

Podczas gry powstaje atmosfera rywalizacji, która zachęca do nauki nowych słówek lub zasad. Ponadto, dzięki Kahoot, możesz utrwalać materiał, a nawet wypełniać testy. Pozwala to na uzyskanie wyniku od razu, bez konieczności sprawdzania – aplikacja zrobi to za Ciebie. Pod koniec lekcji możesz dyskutować i powtarzać wybrane zagadnienia. Można używać Kahoot także w domu z rodziną lub przyjaciółmi jako alternatywny sposób spędzania wolnego czasu.

Lyricstraining

Lubisz słuchać muzyki, sprawdzać teksty piosenek i z łatwością je zapamiętujesz? Jeśli tak, na pewno spodoba Ci się ta aplikacja. Dzięki Lyricstraining śpiewaj, słuchaj ulubionej muzyki i jednocześnie ucz się angielskiego. Aplikacja przeprowadza lekcje języka angielskiego wypełnione ruchem, muzyką, tańcem. Wiemy, że śpiewasz i tańczysz w domu, kiedy nikt nie patrzy – połącz to z nauką! Lyricstraining świetnie się sprawdzi. Let’s go!

Lyricstraining

Zalecany poziom: od początkującego do zaawansowanego.

Pomaga w: zapamiętywaniu nowego słownictwa, poprawia rozumienie ze słuchu.

Jak działa: pobierz Lyricstraining, zarejestruj się, wybierz ulubioną piosenkę i rozpocznij trening. Co musisz zrobić: posłuchaj piosenki i dodaj brakujące słowa, które zobaczysz na dole klipu. Tekst z lukami będzie widoczny podczas słuchania piosenki, a Twoim zadaniem będzie uzupełnienie ich samodzielnie lub wybranie odpowiedniej wersji z listy. Słuchaj ulubionych piosenek jednocześnie ucząc się języka.

Learn English with TED Talks

Jeśli chcesz uczyć się angielskiego i jednocześnie być na bieżąco z nowinkami i wydarzeniami ze świata lub jeśli masz już dość dyskusji na temat rodziny, jedzenia czy zwierząt – zapraszamy do świata TED Talks.

TED to wyjątkowa platforma, na której ludzie dzielą się swoją wiedzą, wynalazkami i przemyśleniami w nadziei, że świat stanie się lepszy. Znajdziesz tu zarówno 5-minutowe inspirujące filmiki, jak i półgodzinne historie o tym, ile i jakie mikroby żyją w naszym ciele. Zastanawiasz się jak pomoże Ci to w nauce? To bardzo proste. National Geographic Learning, wraz z TED, specjalnie opracowało aplikację: Learn English with TED Talks. Znajdziesz tam filmiki razem z zadaniami i pytaniami. Teraz możesz nie tylko oglądać ciekawe prezentacje, ale także uczyć się nowych słówek, gramatyki i slangu.

Learn English with TED Talks pomoże spojrzeć na świat z innej perspektywy, zachęci do działania i dyskusji. W końcu pojawiają się tutaj prawdziwe problemy społeczne i naukowe, które można omawiać godzinami.

Learn English with TED talks

Zalecany poziom: od średnio zaawansowanego do zaawansowanego.

Pomaga w: powiększeniu zasobu słownictwa, nauce gramatyki, poznaniu mowy potocznej, rozwijaniu rozumienia ze słuchu.

Jak działa: pobierz aplikację, zarejestruj się. Otrzymasz wiadomość e-mail zawierającą link do aktywacji, kliknij go i aktywuj konto. Dostaniesz kilka propozycji lekcji – wybierz tę, która odpowiada Twojemu poziomowi i zacznij się uczyć.

Minusem Learn English with TED Talks jest to, że aplikacja jest płatna. Najpierw otrzymasz cztery lekcje demo, a potem musisz przejść do wersji płatnej. Jednak wiele prezentacji TED można znaleźć za darmo, na przykład na platformie YouTube – nie będzie to gotowa, pełna lekcja, ale samo oglądanie również dużo Ci da.

Story Dice

Nauczyliśmy się już nowych słówek z Quizlet, utrwaliliśmy je w Kahoot, nauczyliśmy się tekstu piosenki z Lyricstraining, zainspirowaliśmy się z TED, ale zapomnieliśmy o czymś bardzo ważnym, bez czego nie istnieje nauka angielskiego – oczywiście o mówieniu! Pomoże nam w tym aplikacja Story Dice.

Story Dice to kostki z obrazkami. Możesz wybrać od 1 do 10 kostek. Potasuj je i twórz własne, fascynującą historie. Do Twojej dyspozycji jest dwieście czterdzieści obrazków i miliony nieopowiedzianych historii.

Story Dice

Zalecany poziom: od początkującego do zaawansowanego.

Pomaga w: poprawa umiejętności mówienia.

Jak działa: kliknij link, pobierz, otwórz aplikację, wybierz kostki, z którymi chcesz pracować. Istnieją różne kategorie, na przykład: Gwiezdne Wojny, tajemnica, dla dzieci, tryb normalny. Wybierz do 10 kości w każdej kategorii lub wymieszaj kilka. Następnie użyj swojej wyobraźni. Możesz sam stworzyć historię, używając słówek, których się nauczyłeś. Na lekcji możesz grać w „Hot Potato” – wymyśl jedno zdanie na podstawie obrazków i słówek. Dzięki tej aplikacji możesz uczyć się angielskiego także z dziećmi.

Jeśli chcesz urozmaicić lekcję angielskiego, dodać powiew świeżości, przerwać rutynę i zaangażować emocje (które, nawiasem mówiąc, znacznie przyspieszają zapamiętywanie nowych rzeczy) – wypróbuj te aplikacje, na pewno Ci w tym pomogą. Jeśli dopiero zacząłeś uczyć się angielskiego lub już jakiś czas się uczysz, możesz użyć wszystkich tych aplikacji w domu, w metrze, wraz z rodziną, przyjaciółmi, kolegami z pracy.

Spraw, aby nauka była bardziej regularna, efektywna, szybka i wciągająca. Korzystaj z technologii mądrze i nie marnuj czasu spędzonego z telefonem w ręku na media społecznościowe. Spróbuj wykorzystać go na naukę, a zobaczysz jak szybko Twój angielski będzie stawał się coraz lepszy.

Jeśli jednak to wszystko wydaje się skomplikowane – nie przejmuj się. Przyjdź na nasze zajęcia. W Project12 korzystamy z tych i innych aplikacji. Robimy co w naszej mocy, a nawet jeszcze więcej, aby pomóc naszym uczniom osiągnąć cel i spełnić marzenie o perfekcyjnym angielskim.