TOP 5 bezpłatnych testów języka angielskiego

TOP 5 bezpłatnych testów
języka angielskiego

Autor: Zofia Chromicka

 

Większość osób uczących się angielskiego, prędzej czy później musi poznać swój poziom znajomości języka. W tym artykule możesz nie tylko zapoznać się z 5 testami online dotyczącymi znajomości języka angielskiego, dowiedzieć się więcej o poziomach w języku angielskim, ale także uzyskać wszystkie niezbędne informacje na temat przygotowań do TOEFL, IELTS i CELA.

Spis treści

 1. Po co podchodzić do testu z języka angielskiego?
 2. Poziomy znajomości języka angielskiego
 3. Rodzaje testów znajomości języka angielskiego

3.1. IELTS

3.2. TOEFL

3.3. CELA

 

 1. Testy online w celu ustalenia poziomu angielskiego

4.1. Test Project12

4.2. British Council

4.3. British School St. Georges

4.4. English First

4.5. Bridge English

 

 1. Podsumowanie

Po co podchodzić do testu z języka angielskiego?

Dlaczego tak ważne jest zdanie testu z języka angielskiego? Co Ci to da? Istnieje kilka odpowiedzi na to pytanie.

 • Jeśli dopiero zaczynasz uczyć się języka, znajomość poziomu językowego można wykorzystać, aby wyznaczyć sobie odpowiedni cel. W końcu wiele osób zaczyna uczyć się angielskiego, aby „uczyć się języka” lub, na przykład, „mówić po angielsku”, co jest całkowicie abstrakcyjnym celem. I wcale nie jest jasne, od czego zacząć. Ale jeśli postawisz sobie zadanie „podnieść poziom angielskiego na upper-intermediate (B2)”, to jest to konkretny cel, który możesz monitorować. Wyznaczając jasne cele, będziesz w stanie zrozumieć, ile czasu zajmie ich osiągnięcie.
 • Bardzo ważne jest, aby widzieć postęp, a nie myśleć tylko o tym, że chcesz osiągnąć jakiś poziom. Na początku uświadomienie sobie, że nie utknąłeś w nauce języków, jest bardzo motywujące. W tym miejscu pomogą Ci testy języka angielskiego online. Poczucie, że robisz postępy stanowi silną motywację do dalszej nauki. 
 • Jeśli chcesz nauczyć się języka angielskiego na poziomie akademickim skorzystaj z materiałów dydaktycznych, które dotyczą różnych dziedzin nauk. To materiały edukacyjne, nie fikcja, seriale telewizyjne czy filmy w języku angielskim, które są przeznaczone do nauki danego tematu na studiach, więc ich słownictwo jest typowo akademickie. Chociaż możesz się uczyć z seriali, pamiętaj, że nikt nie kręci odcinków opartych na pewnym poziomie znajomości języka. Istnieją jednak wyjątki. Bardzo popularne książki są często dostosowane do określonego poziomu znajomości języka. Radzę zwracać uwagę na książki Macmillan Education i Oxford University Press. Większość materiałów z tych publikacji jest dostosowana do konkretnych poziomów języka angielskiego i łatwiej będzie Ci wybrać odpowiednią książkę.

Poziomy języka angielskiego

Przed przystąpieniem do testu w celu ustalenia poziomu języka angielskiego, dowiedzmy się, co oznacza każdy poziom, jaka jest międzynarodowa klasyfikacja poziomów języka angielskiego i co oznaczają: A1, B2, C1.

Najczęstszą klasyfikacją w krajach europejskich jest Europejski System Opisu Kształcenia Językowego (CEFR). Zgodnie z tą klasyfikacją wszyscy uczniowie są podzieleni na trzy podstawowe poziomy: A (użytkownik podstawowy), B (użytkownik niezależny) i C (użytkownik biegły). Te same poziomy z kolei są podzielone na podpoziomy.

CEFR

Klasyfikacja poziomów języka angielskiego zgodnie z CEFR

Wiele brytyjskich podręczników produkuje materiały dydaktyczne z nieco inną klasyfikacją poziomów. W tytułach podręcznika możesz zobaczyć następujące poziomy: Beginner, Elementary, Pre-Intermediate, Intermediate, Upper-Intermediate i Advanced.

Na rysunku pokazano uproszczony schemat zgodności poziomów „brytyjskich” z poziomami klasyfikacji CEFR.

Poziomy języka angielskiego

Prosty schemat dopasowywania poziomów języka angielskiego

Rodzaje testów z języka angielskiego

Oprócz testów online, w celu ustalenia poziomu znajomości języka angielskiego (które omówimy w następnej części), istnieje wiele międzynarodowych testów języka angielskiego. Zdanie takich testów zapewni nie tylko międzynarodowy certyfikat z języka, ale także znacznie zwiększy szanse na zatrudnienie w zagranicznej firmie lub rekrutacji na studia w języku angielskim. Najpopularniejsze międzynarodowe egzaminy do oceny poziomu angielskiego to IELTS (International English Language Testing System), TOEFL (Test of English as a Foreign Language) i CELA (Cambridge English Language Assessment).

IELTS

Jest to prawdopodobnie najpopularniejszy test z języka angielskiego przy wyprowadzce na studia do wielu krajów, na przykład do Kanady, Wielkiej Brytanii, czy Australii. Z reguły, w zależności od celów, wszyscy uczniowie wybierają z dwóch wersji:

 • Akademicki IELTS (wersja akademicka);​
 • General Training IELTS (wersja ogólna).

 

Na przykład Akademicki IELTS jest bardziej odpowiedni dla osób rozpoczynających studia. Jeśli planujesz wyprowadzkę do krajów anglojęzycznych, ale w celach innych niż studia, lepiej jest wziąć udział w wersji ogólnej IELTS,

Test podzielony jest na 4 moduły: mówienie, czytanie, słuchanie i pisanie. Każdy z modułów jest oceniany w zakresie od 1 do 9 punktów.

Jeśli nadal decydujesz się na IELTS, myślę, że te materiały pomogą Ci przygotować się do testu:

 • Materiały z British Council są najlepszym sposobem przygotowania do egzaminu IELTS. Strona nie tylko wyjaśnia strukturę , ale także zapewnia bezpłatne testy próbne. Wiele przydatnych wskazówek i dodatkowych materiał pomoże Ci przygotować się do testu znacznie skuteczniej.
 • All Ears English jest kolejnym równie przydatnym materiałem do nauki. Założyciele serwisu prowadzą własny podcast na temat przygotowywania się do testu. Witryna zawiera ogromną liczbę bezpłatnych wskazówek i zasobów do każdego modułu testowego (czytanie, słuchanie, pisanie i mówienie).
 •  IELTS Mentor - strona z przykładami z prawdziwych testów IELTS. Duża ilość najbardziej przydatnych materiałów i łatwy design sprawią, że zasób ten będzie integralną częścią twojego szkolenia. 

TOEFL

Porozmawiajmy o równie znanym teście języka angielskiego, który pomoże ocenić Twój poziom znajomości tego języka - TOEFL (Test of English as a Foreign Language). Bardziej popularny w USA i Kanadzie, ale podobnie jak IELTS, służy przy imigracji lub przyjmowaniu na studia. Istnieją dwie wersje: test papierowy i test internetowy. Na pewno domyślasz się z nazwy, że pierwszy test to zwykła wersja „papierowa”, którą dziś można zdać tylko w kilku krajach. Druga opcja jest bardziej powszechna, jest w pełni skomputeryzowana, a nawet rozmowa odbywa się jeden na jeden z komputerem.

Aby dostać się na studia lub przeprowadzić się za granicę przyda Ci się certyfikat TOEFL, a poniższe materiały pomogą Ci sie do niego przygotować:

 • ETS.ORG - oficjalna strona przygotowań do testów. Te materiały umożliwiają pobranie interaktywnego samplera TOEFL iBT, z którego można korzystać w trybie offline. Ponadto plik zawiera zadania przygotowawcze do wszystkich 4 modułów. To świetna okazja, aby spróbować swoich sił podczas próbnego testu całkowicie za darmo. Ponadto na stronie można znaleźć przydatne informacje na temat struktury testu i wiele innych wskazówek, które pomogą w zaliczeniu.
 • Test Guide to świetne źródło, które zapewnia 6 testów do ćwiczenia czytania i 4 do zrozumienia struktury testu. Najbardziej użyteczną opcją jest to, że po każdej ocenie otrzymasz wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi. Strona jest całkowicie darmowa.
 • Exam English - pomoże Ci przetestować wszystkie 4 moduły (słuchanie, pisanie, mówienie i czytanie). Każdy moduł jest dość krótki (około 20 pytań) z nieograniczonym czasem na udzielenie odpowiedzi. Strona nie zawiera dokładnego wyjaśnienia poprawnych odpowiedzi, co może skomplikować przygotowanie. Ale same pytania są sformułowane podobnie do oryginału, więc jeśli chcesz się sprawdzić, ta strona będzie świetną opcją.

CELA

CELA (Cambridge English Language Assessment) to cała grupa testów sprawdzających poziom znajomości języka angielskiego. Egzaminy te są najbardziej popularne w Wielkiej Brytanii, ale inne kraje również je uznają. Jeśli zdecydujesz się na przeprowadzkę do Londynu lub na uniwersytet w Kanadzie, ten test jest dobrym wyborem.

Są to ogólne testy Cambridge (General English), testy zawodowe (Professional English), akademickie (Academic English), dla dzieci (Young Learners) i testy szkolne (School English).

W zależności od celów możesz wybrać odpowiedni test. Najbardziej przydatnym materiałem do przygotowania się do jednego z tych egzaminów jest oficjalna strona internetowa (https://nelf.org/page/CELAExam). Ponad 80 ćwiczeń dla różnych rodzajów testów i poziomów przygotowania. Ta strona to świetna okazja, aby przygotować się do testu całkowicie za darmo.

Testy online w celu ustalenia poziomu angielskiego

Przejdźmy teraz do testów języka angielskiego online. Główną zaletą takich testów jest to, że możesz określić swój poziom języka w zaledwie pół godziny, a ponadto nie musisz w tym celu wychodzić z domu. Większość poniższych testów testuje głównie Twoją gramatykę, słownictwo, umiejętności czytania i słuchania. Dlatego nawet jeśli zdałeś test z języka angielskiego online, nie zapomnij określić swojego poziomu mówienia po angielsku.

Test w Project12

Ten test znajomości języka angielskiego składa się z 40 pytań. Dla każdego poziomu jest 10 pytań i wraz z wykonywaniem testu, pytania staną się bardziej skomplikowane. Przed testem zostaniesz poproszony o krótką rejestrację, po której możesz rozpocząć testowanie. Po zakończeniu testu, system pokazuje poziom, który uczeń powinien wybrać zapisując się na kurs, a nie ten, który ma obecnie.

Pamiętaj, że ten test sprawdza głównie znajomość gramatyki. Aby dokładnie określić swój poziom, wymagana jest rozmowa z koordynatorem kursów w Project 12. Doświadczeni nauczyciele chętnie porozmawiają z Tobą w biurze albo telefonicznie i pomogą wybrać odpowiednią grupę do twojego poziomu.

British Council

Test jest dość szybki, składa się z 25 pytań, zajmuje około 5-10 minut. W tym teście biegłości z języka angielskiego istnieją dwa rodzaje zadań, które pomogą Ci ocenić poziom: zadanie z luką, w której musisz wstawić brakujące słowo z listy, oraz synonim.

Najbardziej interesującą rzeczą w tym teście jest to, że nie tylko wybierasz właściwą odpowiedź, ale także wskazujesz, jak pewny swojego wyboru jesteś. System został zaprojektowany w taki sposób, że im bardziej pewny swojej odpowiedzi jesteś, tym więcej punktów otrzymasz, a jeśli jesteś pewny swojej odpowiedzi i odpowiedź jest nieprawidłowa, otrzymasz najwięcej minusowych punktów.

Test z British Council

Określanie poziomu angielskiego z British Council

British School St. Georges

To kolejny szybki test angielskiego online. Na koniec testu system pokazuje poziom znajomości języka angielskiego zgodnie z poziomami CEFR (A1, A2, B1, B2 i C1).

Test składa się z 40 pytań i są to głównie pytania z gramatyki angielskiej, ale test sprawdza również słownictwo, niektóre czasowniki frazowe i idiomy. Każde pytanie jest przedstawione w formacie z kilkoma możliwymi odpowiedziami, istnieje tylko jedno prawidłowe rozwiązanie.

Autorzy testu ostrzegają, że nie stanowi on 100% gwarancji dokładnego określenia twojego poziomu. Podobnie jak większość testów online do oceny Twojego angielskiego, ten test głównie sprawdza twoją gramatykę. Aby uzyskać bardziej miarodajny wynik, należy wykonać test, który obejmie także słuchanie czy mówienie. 

 

Mamy do wyboru 3 dodatkowe testy na tej stronie:

 1. Podstawowy test z gramatyki języka angielskiego, który składa się z pytań na poziomie A1/A2, w których należy wstawić jedną poprawną odpowiedź z sugerowanych opcji. 10 pytań w teście pomoże Ci szybko określić swoje umiejętności gramatyczne.
 2. Test z języka angielskiego (poziomy C1-C2). Jest to krótki sprawdzian gramatyki języka angielskiego dla uczniów z poziomem wyższym średnio zaawansowanym lub zaawansowanym. Składa się z 10 pytań, z których każde może mieć kilka poprawnych odpowiedzi.
 3. Test sprawdzający znajomość słownictwa angielskiego z obszaru biznesowego. Przyda się przedsiębiorcom i menedżerom, a także wszystkim, którzy planują negocjacje w języku angielskim.

English First

Strona zawiera dwa testy sprawdzające Twoją znajomość języka angielskiego: pierwszy test ekspresowy, przeznaczony na 15 minut, a drugi - pełny test ze słuchaniem, czytaniem i gramatyką, trwający 50 minut.

Przed zaliczeniem jakiegokolwiek testu musisz przejść krótką rejestrację. Testy są całkowicie bezpłatne, a wyniki będą dostępne natychmiast po teście.

W darmowym teście są dwa rodzaje zadań: pierwszy - musisz wstawić poprawne słowo do zdania, wybierając jedną z trzech opcji, drugi - słuchanie, Twoim zadaniem jest wpisanie frazy po wysłuchaniu nagrania audio.

Cóż, 50-minutowy test jest znacznie poważniejszy i bardziej miarodajny. Najpierw otrzymasz 3 teksty na różne tematy. Po przeczytaniu zobaczysz pytania, a poprawnych odpowiedzi może być dwie lub więcej. Warto zauważyć, że ta część testu jest przeprowadzana w taki sposób, aby sprawdzić Twoje rozumienie tekstu, tj. nie znajdziesz dosłownej odpowiedzi na pytanie w tekście. Następnie jest słuchanie. Otrzymasz 3 teksty trwające 5 minut, po których podanych jest wiele opcji, z których dwie są poprawne.

Najlepsze jest to, że po tym teście otrzymasz elektroniczny certyfikat z wynikiem Twojego poziomu języka angielskiego. Możesz udostępnić go w mediach społecznościowych lub po prostu zapisać dla siebie.

Bridge English

W przeciwieństwie do większości stron, które oferują sprawdzenie tylko gramatyki lub słownictwa, test od Bridge English pozwala przetestować wszystkie 4 umiejętności: czytanie, słuchanie, pisanie i słownictwo. To świetna okazja, aby uzyskać bardziej szczegółowy wynik testu z języka angielskiego.

Bridge English to w sumie 100 pytań w teście. Są one podzielone na różne sekcje. Test trwa około 65 minut i wynik otrzymujemy natychmiast po ukończeniu.

Jeśli przygotowujesz się do TOEFL lub IELTS, ten test jest doskonałą okazją do sprawdzenia swojego poziomu.

Podsumowanie

Na koniec chcę powiedzieć, że testy z języka angielskiego są integralną częścią nauki i każdy chce poznać swój obecny poziom. W przypadku zapisywania się na większość kursów, pokonanie testu poziomującego jest niezbędne. Niezależnie od wybranego testu pamiętaj, że powinien on sprawdzać wszystkie 4 umiejętności, więc podejdź do testów nie tylko online, ale także z native speakerem lub nauczycielem.

Powodzenia!